Vlna solidarity nás překvapila. Z Třeště odjelo s pomocí hned několik dodávkových automobilů

1. březen 2022 08:00

Vlna solidarity se šíří celou Vysočinou. Lidé nabízí ubytování pro uprchlíky z Ukrajiny, ale i materiální pomoc. Právě sbírky potřebných věcí pořádá řada měst a obcí. 

Hygienu, deky, oblečení ale i třeba trvanlivé potraviny. To vše teď darují lidé ve sbírkách pro lidi postižené válkou na Ukrajině. V pondělí odpoledne bylo takové sběrné místo zřízené i v základní škole v Třešti. Otevřené bylo tři hodiny a s pomocí pak odjelo hned několik dodávek. 

Postýlka, kočárek…

„Vezmeme tu postýlku spolu.“ Žáci třešťské základní školy přebírají v pondělí odpoledne věci, které přiváží lidé jako pomoc ukrajinským uprchlíkům. „Kočárek, dvě postýlky dětský a oblečení pro děti,“ vyjmenovává paní Markéta, co vše přivezla. 

Třešť, Jihlavsko, sbírka pro Ukrajinu

Aby byl provoz, co nejorganizovanější, jsou na místě i dobrovolní hasiči. Mezi nimi i Miroslav Novotný. „Byli jsme informováni od paní učitelky, že to tady máme koordinovat tak, aby ta doprava šla jedním směrem, aby se tu nepotkávali.“

Počátky, Jihlava, Bohuslavice

Žáci mezitím věci odnáší do budovy, tam už si je přebírají další lidé, aby je roztřídili. Sbírku zorganizovala učitelka z místní základní školy Ivona Přechová. Pomoc měla původně putovat do resortu Svatá Kateřina v Počátkách, kde uprchlíky ubytovávají. „Akorát Kateřina vyhlásila stop, tak jsme se domluvili s paní poslankyní Decroix, že tam můžeme vozit tu sbírku. Bude to směřovat přímo na Ukrajinu pro konkrétní lidi.“

Třešť, Jihlavsko, sbírka pro Ukrajinu

Jenže po odjezdu několika aut, vyhlásilo stop stav i sběrné místo v Jihlavě. Po rychlé domluvě tak začala pomoc směřovat do Hospodářského dvora Bohuslavice, kde chtějí přijmout až 200 uprchlíků. 

„Prvotně jsem si myslela, že naplníme tak dvě dodávky. Nakonec se to díky sociálním sítím rozšířilo mezi hodně lidí jsme rádi, že lidé ty věci vozí.“

Materiální sbírky organizují města a obce napříč celou Vysočinou - lidé mohou darovat věci například v Polné, Horní Cerekvi nebo třeba Pacově. 

Čtěte také

autoři: Daniela Brychtová , mik
Spustit audio