Vlastenecká omladina ve Vídni je třetí nejstarší divadlo na světě, které hraje česky

17. březen 2016

Jenom Národní divadlo v Praze a v Brně hraje česky déle než vídeňský divadelní spolek Vlastenecká omladina. Češi žijící ve Vídni ochotničí už 131 let. „Na konci devatenáctého století bylo ve Vídni osm českých divadel, dnes jsme jediní,“ vyprávěl jeho dlouholetý člen rodilý Vídeňan Viktor Vaďura, který je už čtvrtou generací Čechů žijících v rakouském hlavním městě.

Členem Vlastenecké omladiny je Viktor Vaďura už 46 let. „Teď máme spoustu mladých, na to jsme opravdu pyšní, nebylo to tak vždycky. K tomu nám pomohla taneční, která už mnoho let s mojí paní pořádáme,“ vypráví Viktor Vaďura bezchybnou češtinou. „Kdybych to, co řeknu, měl napsat, to by bylo horší. Doma se mluvilo dvojjazyčně, teď už učíme česky pátou generace.“

Na zkouškách omladiny se mluví česky

Prarodiče i rodiče pohybovali v českých spolcích, pan Vaďura je první člen Vlastenecké omladiny. „Na tu se chodilo, to byla vlastně povinnost. Teď musíme diváky do divadla nahánět. Hrajeme v divadelním sále České školy Komenská ve Vídni. Zkoušíme v bývalém českém hotelu Post, v prvním okrese, a tam máme klubovny. Tam zkoušíme bezplatně, naštěstí.“

Na zkouškách Vlastenecké omladiny se hovoří česky. „Česky si také zanadáváme, pokud tedy nadáváme. Česky se vám víc uleví,“ přiznala představitelka hlavní role poslední divadelní hry, kterou Vlastenecká omladina v těchto dnech přiváží na Vysočinu, Kateřina Andrejsová. Pan Vaďura si zanadává česky nebo německy, to podle toho, co mu slina zrovna na jazyk přinese.

Taková skvělá kapela a vy netančíte? Vy to snad neumíte? Neuměli!

Se svojí paní rádi tancují, když byli na plese, byli jediní ze společnosti u stolu, kdo tancoval. „Ptám se: co je? Taková skvělá kapela a vy netančíte? Vy to snad neumíte? Neuměli! A chcete se to naučit? Chtěli. Tak s manželkou 15 let vedeme taneční kurzy. A tam nacházíme mnoho členů. To poznáte, jestli se lidi umí hýbat, jestli mají cit. S tím jsme na začátku nepočítali,“ usmívá se Viktor Vaďura.

Kateřina Andrejsová, představitelka Lisy Doolitlové, žije ve Vídni 15 let. A do spolku se dostala díky studentskému divadlu v České škole Komenská. „Tam mě manželé Vaďurovi viděli, potom mě pozvali do Vlastenecké omladiny, mně se tam zalíbilo, a už jsem zůstala.“

Naše Lisa je nejlepší

Kvůli roli v My fair lady jezdila do Brna na korepetice, na hodiny zpěvu. „Je to paní, která hraje v Městském divadle v Brně, ta mi pomohla hodně. Jakmile jsem měla volnou chvíli, sedla jsem do auta a jela na hodinu do Brna,“ vzpomíná na hereckou práci Kateřina a pan režisér Vaďura dodává: „Já jsem objel mnoho, asi osm představení My fair lady, byl jsem i v Jihlavě, v Horáckém divadle a naše Lisa v podání Kateřiny je nejlepší. Opravdu.“

Právě s tímhle kouskem Vlastenecká omladina tento víkend vystoupí na Vysočině. V sobotu se představí v Novém Městě na Moravě a v neděli ve Velkém Meziříčí.

autor: Tamara Pecková
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.