Vídeň je takové menší české okresní město, říká Pavel Pachta, který se v Rakousku setkává s krajany
Pelhřimovský rodák Pavel Pachta vystudoval Vysokou školu ekonomickou v Praze, obor zahraniční obchod. Nejprve sám na škole přednášel, později si splnil svůj sen a odešel do zahraničí.
Původně chtěl zamířit do Thajska, ale jeho manželka byla proti, a tak se Pachtovi stěhovali do Vídně. Zde Pavel Pachta pracoval u Mezinárodního výboru pro kontrolu narkotik při OSN.
Nyní by si již mohl užívat zaslouženého odpočinku, ale je předsedou spolku ALUMNI CZ AUSTRIA, který sdružuje absolventy českých vysokých škol žijící v Rakousku.
Spolek pořádá i různé akce. „Smyslem je dávat lidi dohromady. Nejde nám o to, aby přišli jenom vysokoškoláci, nejsme žádní elitáři. Jsme otevření všem, a to hlavně Čechům, kteří přišli nedávno do Rakouska a berou Vídeň vlastně jako takové malé české okresní město, které je náhodou jaksi na území sousedního státu,“ říká Pavel Pachta.
Věnuje se také lobbování. To v případě Pavla Pachty spočívá v tom, že se snaží u českých politiků prosadit, aby absolventi inženýrského studia na vysokých školách v České republice měli ve svém diplomu uvedeno, že například pro Německo a Rakousko jde o titul shodný s označením „diplomovaný inženýr.“ Důvodem je, že jako inženýr bývá v těchto zemích označován člověk, který se věnuje například servisu a opravám počítačů nebo tiskáren.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor


Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.