Ekonomické dopady stárnutí: Musíme zavést limity v léčbě seniorů?

Jaké výzvy zdravotnický systém čekají se stárnutím takzvaných Husákových dětí?
Díky moderním technologiím a dostupné léčbě dnes žijí pacienti s chronickými nemocemi nebo po závažných operacích i ve velmi vysokém věku. Transplantace orgánů, dialýzy nebo náročné operace se provádějí i u devadesátníků.
Ekonomické dopady stárnutí populace jsou alarmující. „Za deset let bude situace ještě horší, když do důchodu odejdou takzvané Husákovy děti. Nebudou prostě prostředky na veškerou léčbu,“ varuje Dagmar Málková, specialistka na diabetologii a vnitřní lékařství. Podle ní je nevyhnutelné zavést určité limity a spoluúčast pacientů na léčbě.
Jedním z důležitých faktorů je také odpovědnost pacientů za vlastní zdraví. „Pokud jste kuřák nebo uživatel návykových látek, neměla by pro vás být automaticky dostupná nejdražší léčba. Zdravotní systém by měl zohlednit, jak se ke svému zdraví chováte,“ tvrdí doktorka.
Jak řešit zneužívání zdravotnické záchranné služby a urgentních příjmů? Poslechněte si celý rozhovor.
Mohlo by vás zajímat
Nejposlouchanější
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.