Věznici v Rapoticích by mohl hlídat speciální dron. Je schopen odchytit třeba menší komerční drony

Drony mohou sloužit jako nebezpečné zbraně nebo nástroje na pašování. Aby se předešlo nebezpečí, pracují vědci na tzv. chytacím dronu.
Vědci z pražské ČVUT vyvinuli společně s komerčními společnostmi speciální dron, který dokáže za pomoci umělé inteligence a přesného lokalizačního systému efektivně zneškodnit jiný dron. A to bezpečným způsobem, aniž by ho musel sestřelit.
Systém by měl do budoucna pomáhat třeba se střežením letišť, elektráren nebo vězeňských zařízení. Poprvé by mohl být nasazený ve vězení v Rapoticích na Třebíčsku.
Dron
S Martinem Saskou z elektrotechnické fakulty ČVUT jsme v bývalém vojenském prostoru u věznice Rapotice. „Ten dron je docela těžký, masivní, dokáže ale manévrovat.“ Osmivrtulový dron má také síť, která je sbalená ve speciální kapsli. Pomocí sítě je schopen odchytit letící cíl, tedy jiný dron.
„Má zabránit donášení drog, mobilních telefonů případně výbušnin do areálu věznice komerčními drony, které jsou výrazně menší,“ dodal Martin Saska.
Že s cizími drony už ve věznici v Rapoticích mají zkušenosti, potvrdila mluvčí Zuzana Rosendorfová. „Problém s drony jsme zaznamenali, nikdy se ale nestalo, že by něco pašovaly. Není to každodenní věc, stalo se to ojediněle, ale musíme na to reagovat.“
O plném nasazení dronu do rapotické věznice se bude ještě jednat. Podle mluvčí bude záležet také na financích. Jeden speciální dron totiž vyjde na více než milion korun.
Související
-
Prostor kolem elektrárny v Dukovanech chrání nový laserový systém. Zachytí například letící dron
Jak ochránit Jadernou elektrárnu Dukovany před možnými útoky ze vzduchu? Energetici postavili laserový štít, který zachytí například dron.
-
Záběry ze speciálních kamer dronu ušetří zemědělci peníze. Efektivněji bude moci hnojit
Bezpilotní letouny už dnes dokážou leccos. Drony doručují zásilky, filmují, slouží armádě. Jsou připraveny pomoci i zemědělcům s mapováním polí.
-
Z nuly na sto za jednu sekundu. Pro závodní dron to není žádný problém
David Svoboda je součástí týmu českých letců, kteří soutěží v lize ultrarychlých dronů. Závodní stroj létá rychlostí 160 kilometrů za hodinu. Ptala se Hela Dvořáková.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Spor ve vládě kvůli MotoGP? Stát dá na závody 300 milionů bez povolení z Bruselu, Rakušan nesouhlasí
-
Ukrajincům pomáhají buginy vytvořené z ojetých aut. Peníze na ně poslali lidé v Česku
-
Trump roztáčí další kolo celní války. Hrozí 50 procenty, pokud Čína nezruší odvetná opatření
-
Hokejisté Pardubic ve třetím semifinále vynulovali Hradec Králové, o výhře 4:0 rozhodli již v první třetině