Prostor kolem elektrárny v Dukovanech chrání nový laserový systém. Zachytí například letící dron

28. listopad 2020 06:00

Jak ochránit Jadernou elektrárnu Dukovany před možnými útoky ze vzduchu?  Energetici postavili laserový štít, který zachytí například dron.

Jeden malý dálkově řízený dron by mohl vážně ohrozit bezpečnost i tak sofistikovaného zařízení, jakým je jaderná elektrárna. Dukovanskou elektrárnu bude před možnými útoky chránit unikátní systém.

Bezpilotní letadlo

Laserový štít používá technologii vyvinutou pro automatické řízení automobilů. „Ten malý váleček, to je detekovaný dron. Dole jsou vidět záběry z kamer, které se snaží ho trackovat na základě informací z našeho laserového systému,“ ukazuje Martin Vojtek ze specializované firmy, která ochranný štít prodává.

Nový laserový systém ochrany Jaderné elektrárny Dukovany, dron

„Nám je jedno, jak velký ten objekt je. Jsme schopni detekovat auta, vlaky, lidi, ale i drony, což je případ této instalace na jaderných elektrárnách.“

Detekce pohybujících se předmětů

Prostor uvnitř elektrárny a nad elektrárnou budou tedy střežit multikanálové laserové systémy. „Jsou běžně používané v automobilovém průmyslu. My jsme firma, která tuto technologii přenesla do bezpečnostní oblasti.“

„Jsou to otáčivá zařízení a na jednu otočku vyšle 3600krát svazek paprsků pod různými úhly až 20krát za vteřinu. Tím sbírá informace o veškerém prostoru kolem sebe s přesností na dva až tři centimetry.“

Systém za miliardu korun

Štít dokáže zjistit, jak daleko detekované předměty jsou, a jsou-li to statické body nebo pohybující se body, což je případ letícího dronu. Detekční systém je napojený na systém kamer, který může kamery sám na vetřelce namířit.

Nový laserový systém ochrany Jaderné elektrárny Dukovany

„Systém je instalovaný v těchto dnech a celý ten systém technické ochrany stojí asi jednu miliardu korun. Jedno z těch nejdražších čidel stojí milion korun,“ vypočítal ředitel jaderné elektrárny Dukovany Roman Havlín.

Stejnou technologii instalují také na druhé české jaderné elektrárně v jihočeském Temelíně.

autoři: Milan Soldán , mik