Vesnickou hospodu je možné najmout i zdarma. I přesto zájemců moc není

30. březen 2019 05:10

Malých venkovských hospůdek je na Vysočině stále méně. Hostinské ochotné restauraci provozovat hledají na mnoha místech roky. Marně.

Vesnice přitom chtějí hospody zachovat jako centra společenského života a setkávání. Často je nabízejí k provozu zcela zdarma. Nejisté výdělky ale nejsou lákavé.

Vodná u Kamenice

Takovou obcí je kupříkladu vesnička Vodná u Kamenice nad Lipou. Lokál je tam zavřený. „Nescházíme se nikde, dříve to fungovalo lépe. Teď se nevidíme,“ říká paní Eva, toho času na zahrádce před svým domem.

K pronájmu…

Hospůdka resp. objekt, ve kterém je, patří městu Kamenice nad Lipou, které ji chce pronajmout. „Provozovatelé se tam střídali, vždy po roce, po dvou. V současné době tam nikdo není,“ řekl Jaromír Pařík (ČSSD), starosta Kamenice.

Jediný zájemce o hospodu ve Vodné z ní chtěl udělat sklad. Kamenice to ale odmítla s tím, že to má být i nadále hospoda, tedy místo setkávání.

Častrov

Podobný příběh – nedaleký Častrov. „Rok jsme byli bez hostinského, teď máme paní hostinskou,“ řekla starostka Jana Houšková (KDU-ČSL). S otevřením hospůdky se podle ní vrátil do obce život, dokonce tam přesunuli i jednání zastupitelstva.

autoři: Milan Soldán , mik
Spustit audio

Související