Varan papuánský je jeden z největších ještěrů na světě, svůj ocas umí použít jako nebezpečný bič
Varan papuánský je po varanu komodském druhým nejdelším druhem varana na světě. Ještě nedávno se uvádělo, že tento varan může měřit až 4 metry včetně ocasu.
Tato chybná informace se kdysi někde objevila a postupně se předávala dál. Teprve nedávno ji někdo opravil a dnes už víme, že tento varan včetně ocasu měří 250 centimetrů.
Ocas tvoří naprostou většinu délky tohoto zvířete. Samotné tělo s hlavou má něco pod jeden metr a zbytek připadá právě na ocas.
Tak dlouhý ocas má varan papuánský proto, že se jedná o stromový druh varana. Když leze na stromy, tak mu ocas pomáhá rozložit jeho váhu. Stejně to funguje při pohybu z větve na větev.
A v případě ohrožení nějakým jiným predátorem nebo člověkem, funguje ocas jako dokonalý a nebezpečný bič, kterým varan švihá kolem sebe a může způsobit i poměrně vážná zranění.
Související
-
Samice ropuch fungují při páření jako taxi pro samce, do rybníka si své rytíře vezou na zádech
Pomalu začíná jaro, a to znamená, že se začínají probouzet různí obojživelníci. A ti často migrují přes silnice do rybníků, tůní a kaluží, ve kterých se rozmnožují.
-
Sčítání netopýrů
Tento díl pořadu Pojďte s námi do Zoo bude trošku netradiční. Nebudeme představovat zvíře, ale mluvčí jihlavské Zoo Martin Maláč nám přiblíží, proč se sčítají netopýři.
-
Komba ušatá – nejmenší poloopice, která ale umí i pětimetrové skoky
Angličani ji nazývají „bushbaby“ a to proto, že má Komba ušatá plačtivý výraz a opravdu by se mohlo zdát, že někde brečí opuštěné dítě.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.