Samice ropuch fungují při páření jako taxi pro samce, do rybníka si své rytíře vezou na zádech
Pomalu začíná jaro, a to znamená, že se začínají probouzet různí obojživelníci. A ti často migrují přes silnice do rybníků, tůní a kaluží, ve kterých se rozmnožují.
Možná jste si i vy všimli, že okolo některých cest přibyly zvláštní zábrany. Ty mají žáby a čolky ochránit. Různým druhům obojživelníků totiž trvá různě dlouhou dobu, než silnici překonají. A cesta do rybníka tak pro ně může být velmi nebezpečná.
Takto velký a nápadný je vždycky zejména ten tah obojživelníků směrem k rybníkům, kde se rozmnožují. Když pak dospělé žáby a čolci vodu opouští, rozptýlí se do více dnů a není to tak nápadné.
V létě nastává ještě jeden tah, který je naprosto nenápadný a přitom také masový. To jsou malinkaté žabičky a malinkatí čolci, kteří za deštivých letních dnů opouštějí vodu a vydávají se na svoji suchozemskou pouť.
Během letní migrace můžete vypozorovat jednu zajímavost. Samice ropuch si s sebou nesou i jakýsi batoh. Někteří samci ropuch se nechají od samic dovést k rybníku jako na koni.
Na první pohled toto chování vypadá trošku vychytrale a my lidé bychom řekli, že samci nic nedělají, jenom se nechají k rybníku odvést samicemi, se kterými se ještě spáří. Tak to ale úplně není. Samice ropuch, které si samce vezou na zádech, totiž dobře ví, co dělají. Do vody si totiž vezou rovnou svého rytíře a bodyguarda a zároveň otce svých mláďat. Dospělých ropuších samic je totiž vždycky méně než samců, a ti jsou často natolik rozvášnění, že se vrhají hromadně na vše, co se hýbe.
Taková ropucha, která svého ropušího rytíře nemá na zádech, se tak vystavuje tomu, že ji ostatní rozvášnění samci utopí, protože nemá žádného obránce.
Související
-
Sčítání netopýrů
Tento díl pořadu Pojďte s námi do Zoo bude trošku netradiční. Nebudeme představovat zvíře, ale mluvčí jihlavské Zoo Martin Maláč nám přiblíží, proč se sčítají netopýři.
-
Komba ušatá – nejmenší poloopice, která ale umí i pětimetrové skoky
Angličani ji nazývají „bushbaby“ a to proto, že má Komba ušatá plačtivý výraz a opravdu by se mohlo zdát, že někde brečí opuštěné dítě.
-
Ropucha obrovská nemá problém sežrat i jinou žábu
Ropucha obrovská běžně dorůstá velikosti kolem 15 až 20 centimetrů. Ta největší zvířata mohou dorůst až dvojnásobné velikosti.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.