V registrech je chaos, kanceláři pojistitelů mají platit i poctiví řidiči

27. únor 2012
Zprávy

Motoristé si stěžují na práci České kanceláře pojistitelů, křivě je obviňuje z neplacení povinného ručení. Kancelář porovnává údaje z registru vozidel s údaji ze soukromých pojišťoven. Systém je ale i po třech letech výběru pokut nedokonalý.

Zákonem zřízená Česká kancelář pojistitelů měla být strašákem řidičů nepojištěných aut. Porovnává registry a vybírá pokuty za to, že někdo neměl pojištěné auto. Z peněz se pak hradí škody, které nepojištěná auta způsobila. Jenže kanceláře se už bojí i poctiví řidiči. Nezřídka chce totiž kancelář peníze neprávem po těch, kteří v uvedené době auto dávno nevlastnili.

Spolumajitel autobazaru ve Žďáře nad Sázavou Michal Prokop má zaplatit více než 4,5 tisíce korun z nepojištění auta, které v předmětné době už nevlastnil - a musí to složitě dokázat. "Je to stejné, jako kdyby za mnou přišli policisté s tím, že tady ve Žďáře vykradli auto a mám třicet dnů na to, abych dokázal, že jsem ho nevykradl já," rozčiluje se. S Českou kanceláří pojistitelů si užil několik dní starostí. "Byl jsem na úřadě, aby mi udělali výpis, že jsem auto v době, kteou kancelář udává, nevlastnil. Jenže mi nic nedali, protože už nejsem vlastník a nemám na informace právo. A co mi řekla operátorka kanceláře pojistitelů? Ať si nechám vystavit potvrzení o tom, že mi nechtějí vydat potvrzení," kroutí Michal Prokop hlavou. "Je to zlodějina. Kdyby měli policisté přístup do registru a mohli by přímo na silnici ověřit, jestli je auto pojištěné nebo ne, instituce jako Česká kancelář pojistitelů by nebyla třeba," dodává kolega podnikatele Petr Šimek. Podnikatelé nakonec našli smlouvy a očekávají, že jim bude sankce prominuta.

Česká kancelář pojistitelů s médii komunikuje téměř výhradně přes PR agenturu. Na zaslané otázky ale Regionu zatím nebylo odpovězeno. Kancelář nicméně tyto problémy komentuje od roku 2009, kdy přísné vybírání sankcí za nepojištěná auta začalo, neustále stejně. "Některé problémy skutečně mohou vzniknout, aniž by motorista jakkoliv pochybil. ČKP samozřejmě tato situace vadí, velmi nerada kohokoli zbytečně obtěžuje, ale nemůže postupovat jinak," píše se v tiskové zprávě z tohoto roku s tím, že chybná data přicházejí z Centrálního registru vozidel.

Česká kancelář pojistitelů vznikla v roce 1999. Je to organizace zřízená zákonem. Cílem je snížit počet nepojištěných aut, což se dle tvzení kanceláře podařilo už asi o 30 procent, a zvýšit participaci majitelů nepojištěných aut na hrazení škod, které při jejich nehodách vzniknou.

autor: Daniel Burda
Spustit audio