V muzeu v Dalešicích vystavují kompletní vybavení historické varny piva
Když vejde návštěvník do pivovaru v Dalešicích, zdá se mu tady všechno povědomé – místo si zachovalo stejnou náladu, jako v oblíbeném filmu Postřižiny.
Kromě restaurace, penzionu a toho nejdůležitějšího - samotného současného pivovaru, může navštívit i původní místnosti, kde se pivo vařilo v minulosti.
Bez páry to nešlo
„Varna se skládá z kotelny, ze strojovny a samotné varny. Srdcem každého takového provozu byl ohromný kotel. Ten náš, který je dnes maketa, sahal v té době do hloubky pěti metrů a v něm se měnila voda na potřebnou páru. Byla převáděna sem vedle na parní stroje,“ vypráví průvodkyně Eva Cafourková v muzeu Rakousko-uherského pivovarnictví.
Najdeme je na dvoře dalešického pivovaru a dozvíme se v něm do nejmenších podrobností, jak se v době Francina a Maryšky z Postřižin vařilo pivo.
Chce to zkušeného sládka
Když člověk v dalešickém muzeu pivovarnictví poslouchá složitý postup při vaření piva, až se diví, kolik je s tím práce. Průvodkyně Eva Cafourková říká, že na receptu na vaření piva není vlastně nic moc složitého, jen to chce zkušeného sládka.
„Je na tom sládkovi, jak se o to stará, jaký k tomu má vztah, prostě to srdce. A to je u nás pan Němeček,“ směje se průvodkyně.
„Rozdíl mezi spodně a svrchně kvašeným pivem je v použití kvasnic. Ty kvasnice spodního kvašení dělají piva čistšího profilu, a proto je to i trošičku složitější, těžko se tam něco zamaskuje,“ říká Ladislav Němeček, který má na svém kontě řadu oceněných piv. Vaří je stále stejným způsobem, jako v dobách Rakouska-Uherska.
Související
-
Velká soutěž o elektrokolo s Českým rozhlasem Vysočina
Udělalo by vám radost nové elektrokolo? My ho pro vás máme! Zapojte se do naší velké soutěže a máte ho takříkajíc na dosah ruky.
-
Z ruiny zámku se díky nezměrnému úsilí nových majitelů stala dominanta Valče
Ruina renesančního zámku na okraji Valče se opět proměnila v dominantu obce. Její počátky sahají až do 14. století. Tehdy se tam nacházely dvě tvrze.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.