V desáté generací před námi máme kolem tisíce předků

Rodokmen
Rodokmen
0:00
/
0:00

Lenka Lízalová patří mezi akademické pracovníky Vysoké školy polytechnické Jihlava. Jejím velkým celoživotním posláním je sestavování rodokmenů, se kterým mají bohaté zkušenosti už i její rodiče.

Proč bychom si měli zjistit, kdo byli naši předkové, a kde s takovým pátráním začít, to bylo téma Poradny Českého rozhlasu Vysočina.

„Když víme, odkud pocházíme, můžeme lépe pochopit, kam směřujeme. Jestliže víme, z koho pocházíme, můžeme lépe porozumět, kdo jsme,“ popisuje jednu ze základních pouček genealogie Lenka Lízalová a zároveň tím vysvětluje, proč bychom se měli o své předky zajímat.

Předky můžete najít už od poloviny 17. století

„Matriky, ve kterých informace o našich předcích čteme, jsou v našich podmínkách dostupné od doby po 30. leté válce. Takže takový rok 1650, když máte štěstí, tak najdete předky po roce 1650,“ říká host.

O předcích zjistíte více, než jen data

Při pátrání po předcích zjistíte nejen, kdy se narodili, kdy vstoupili do manželského svazku a s kým, ale také to, čím se živili, kolik měli dětí nebo co bylo příčinou jejich úmrtí. Více než samotná data v životě našich lidí jsou zajímavější konkrétní příběhy, které je také možné získat.

Papír stačit nebude

Při pátrání po vašich předcích si nevystačíte jen s papírem. „Vy máte dva rodiče, čtyři prarodiče, osm praprarodičů. Vidíte, že to roste geometrickou řadou. V desáté generaci bychom se už dostali na více, než tisíc osob. Zaznamenávat toto na papír je už velmi nepřehledné,“ říká Lenka Lízalová.