V celém Česku pod odhadů ministerstva loni kůrovec napadl až 30 milionů kubíků dřeva

16. únor 2020 06:00

V českých lesích loni kůrovec podle dosavadních odhadů napadl smrky v rozsahu mezi 25 až 30 miliony metrů krychlových.

Objem kůrovcového dřeva tak mohl meziročně stoupnout až o 40 procent, řekl na valné hromadě Komory soukromých lesů v Jihlavě náměstek ministra zemědělství (MZE) Patrik Mlynář. Očekává další šíření kůrovcové kalamity v Česku. „I když v současné době ještě nedisponujeme sumárními údaji za celý rok 2019, lze předpokládat, že objem vytěžené smrkové kůrovcové hmoty se v roce 2019 bude za celou ČR pohybovat rámcově mezi 18 až 20 miliony kubíků,“ uvedl náměstek.

Kalamita nekončí

Kůrovcová kalamita zdaleka nekončí ani podle soukromých vlastníků lesů. „Ceny služeb jdou nahoru a dřevo je neprodejné,“ řekl předseda jejich komory Richard Podstatzký-Thonsern k její dopadům. Výkupní cena dřeva je nízká a firmy čeká nákladné zalesňování holin.

Ministerstvo zemědělství začalo ztráty v lesích postižených kalamitou kompenzovat. Zatím na to má 2,5 miliardy korun. Náhrady od konce minulého roku vyplácí za období loňska a závěru roku 2017. Vyplatilo už skoro miliardu. Lesníci ale mohou o tyto peníze žádat až do konce února a dá se předpokládat, že celkový objem žádaných peněz bude vyšší než 2,5 miliardy.

Chybí 200 milionů korun

Podle Mlynáře by mohlo chybět asi 200 milionů korun. Majitelům lesů řekl, že v takovém případě ministerstvo požádá vládu o to, aby i tyto žádosti mohly být proplacené. Stát by měl dát lesníkům podporu také za ztráty vzniklé kvůli kalamitě v průběhu minulého roku, kdy by ale potřebná částka mohla být kvůli růstu těchto nahodilých těžeb i dvojnásobná.

„V tuto chvíli nechci predikovat, přesná čísla budeme mít v dubnu,“ řekl Mlynář k možnému objemu peněz pro další kolo této podpory.  

Komora soukromých lesů je kolektivním členem Sdružení vlastníků obecních a soukromých lesů v ČR (SVOL). Podstatzký řekl, že SVOL vznik výše zmíněné dotace inicioval. „Aby soukromé majetky mohly v budoucnu přežít, potřebovaly nějakou kompenzaci od státu,“ uvedl.

Tak, aby přežili…

Cílem sdružení je teď podle něj vyjednat takové sazby náhrady za minulý rok, aby odrážela realitu trhu. SVOL se podle Podstatzkého začíná zabývat i možnostmi ochrany drobných vlastníků lesů. „Tak, aby přežili a nemuseli ten svůj rodinný majetek prodat, aby si udrželi ten hektar dva nebo pět hektarů,“ řekl.

Podle představ sdružení by těmto vlastníkům mohlo pomoci vytvoření právnické osoby, která by je zastupovala a pomáhala jim v hospodaření. „Můžeme se inspirovat v Bavorsku,“ uvedl.

O iniciativě už SVOL jedná i s ministerstvem zemědělství. SVOL má 1320 členů. Hospodaří na více než půl milionu hektarů lesů, což je 21 procent jejich rozlohy v Česku.

zdroj: ČTK
Spustit audio

Související