Tažní ptáci neodlétli, naopak se objevují noví živočichové. Teplé zimy mají dopady v přírodě

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Druhovou pestrost Krkonoš letos rozšířil velmi zajímavý druh hmyzu - kudlanka nábožná

Také se vám zdá tento způsob zimy poněkud nešťastný? Nejste sami. Trochu nepořádek v něm má i sama příroda.

Například někteří tažní ptáci už ani neodlétají do teplých krajin. A rozhodně to není poprvé - nezvykle mírné zimy jsou podle klimatologů na Vysočině posledních několik let stále běžnější.

„Skutečně ty dlouhodobé trendy, že zimy jsou mírnější a průměrná teplota roste, to všechno se na naší fauně projevuje. Třeba tím, že řada ptáků, dříve tažných, u nás zůstává. Hezký příklad je červenka obecná, která byla tažným druhem, dneska když jdete po městě, tak červenky běžně potkáváte v lednu, v únoru,“ představuje jeden z dopadů mírných zim na vysočinskou přírodu vedoucí regionální pobočky Agentury ochrany přírody a krajiny Václav Hlaváč.

Živočichové si podle něj s teplejším počasím dokážou poradit, některým ale počasí ničí jejich přirozené prostředí. „Jak přicházejí dlouhé periody bez srážek, tak nám v minulých letech často vyschly potoky se vzácnými druhy střevlí, s raky.“

Opačný příklad

Na druhou stranu díky vyšším teplotám na Vysočinu migrují i druhy, které se zde dříve nevyskytovaly. Přímo ve Žďárských vrších je v posledních letech už poměrně běžným úkazem kudlanka nábožná. Výkyvy počasí trápí ale například i zahrádkáře.

„Ta zima se nijak výrazně zatím neprojevuje na ovocných stromech, jsou tam známky malého narašení. Daleko větší problém je několik teplých dní a následně prudké mrazy, které mohou zlikvidovat celou budoucí úrodu.“ Podle předsedy ovocnářské komise na Havlíčkobrodsku Josefa Adama vyšší zimní teploty nahrávají také stromovým škůdcům. Předpokládá proto, že pěstitelé budou muset v letošním roce využívat více chemických postřiků.

Úroda na polích

O úrodě na polích zase rozhodnou podle ředitele jihlavského zemědělského svazu Michala Bratršovského především následující měsíce. „Ozimy přezimují, dá se říct dobře. Výkyvy teplot mají vliv na fyziologické procesy v rostlinách. Dochází ke zvyšování příjmu živin, které rostliny vysilují.“

Zemědělce tak trápí spíš nedostatek podzemní vody. Pokud totiž ve zbytku zimy nenapadne dostatek sněhu, může úrodu poškodit případné sucho.

Spustit audio
autoři: Tereza Pešoutová , mik

Související