Urodí se až o polovinu více brambor. Odborníci testují nový způsob zavlažování polí

Tvar listu, bujnost natě, barva květu jsou pro jednotlivé odrůdy brambor specifické
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Tvar listu, bujnost natě, barva květu jsou pro jednotlivé odrůdy brambor specifické

Pěstování brambor na Vysočině v posledních letech nepřeje sucho. Vědci z Výzkumného ústavu bramborářského (VÚB) chtějí porosty speciálně zavlažovat.

Metodu úspěšně otestovali na své pokusné farmě ve Valečově na Havlíčkobrodsku. Bramboráři z Vysočiny zatím váhají, někteří ale metodu chtějí zkusit.

V principu se speciální mechanizací položí do řádků hadice, ze kterých pak tečou kapky do porostu, vysvětlil Daniel Vejchar z Výzkumného ústavu zemědělské techniky.

Zkouška na 18 hektarech

Zemědělec Martin Kučera systém zkouší na svých polích, přesněji na osmnácti hektarech. „Do teď jsme zavlažovali pásovými závlahami, teď chceme použít tu kapku.“

Bude-li vodní zdroj, což je ostatně velký problém pro většinu pěstitelů z Vysočiny, je metoda kapkové závlahy použitelná. Přesvědčený o tom je Milan Čížek z VÚB v Havlíčkově Brodě. „Vodní zdroj je problém, i když spotřeba vody proti klasické závlaze je třetinová, možná ještě menší.“

Vysočina

Vysočina není vhodná pro klasickou závlahu, jaké provádějí pěstitelé z Polabí. „Tohle je ideální způsob, jak tu vodu dostat přímo do půdy, ke hlízám,“ dodal Milan Čížek.

Výzkumníci záměr testují na pokusných polích ve Valečově. Loni ze zavlažovaných pozemků sklidili o polovinu více hlíz než z těch nezavlažovaných.

Spustit audio

Související