Sucho si vybírá svou daň i na památných stromech. Ve Žďárských vrších ale zatím ne

V Chráněné krajinné oblasti Žďárské vrchy zatím v důsledku sucha neuhynul žádný památný strom. Jejich seznam se v tomto území ani nerozrůstá.

V posledních letech bylo sice za památné nově vyhlášeno několik stromů, podobný počet ale mezitím dožil. Sdělil to ředitel Správy CHKO Václav Hlaváč.

Poškození některých památných stromů zaznamenal úřad v Náměšti nad Oslavou na Třebíčsku.

Smrky napadl kůrovec

V okolí Náměště nad Oslavou napadl kůrovec dva památné smrky, jsou suché. Kůrovcová kalamita tam nepřímo uškodila i některým památným alejím, které se kvůli velkému kácení v blízkých lesích otevřely větru. „Máme tam docela dost vyvrácených stromů, třeba starých buků,“ řekl Tomáš Sedláček z náměšťského odboru životního prostředí. Uvedl, že aktuální situaci úřad ještě mapuje. Údajně až tisíciletý Žižkův dub s obvodem kmene kolem deseti metrů u náměšťského zámku se zatím zdá být v pořádku.

V ústředním seznamu ochrany přírody na webu Agentury ochrany přírody a krajiny ČR jsou v případě památných stromů a jejich skupin na Vysočině stovky záznamů. Převažují listnáče - lípy, duby či buky. Smrků je v seznamu jen několik. Vysočina nyní ve smrkových lesích čelí kůrovcové kalamitě, nejpostiženější je Třebíčsko. Situace výše položených Žďárských vrchů byla podle ochránců přírody do minulého roku celkem dobrá.

Chybí srážky

„Je jisté, že srážkový deficit památným stromům neprospívá,“ řekl Hlaváč k situaci v CHKO. Dopady vyšších teplot a poklesu hladiny spodních vod se u některých stromů projevily snížením vitality, stres způsobený suchem snižuje jejich schopnost bránit se houbovým chorobám nebo škůdcům.

Jasan v Moravských Budějovicích

V Moravských Budějovicích na Třebíčsku je nejistý osud památného jasanu kvůli chorobě, která poslední roky napadá tento druh stromů. Poškození památných stromů suchem se v okolí zatím výrazněji neprojevilo. „Nemáme mezi nimi jehličnany, které by tím mohly trpět víc,“ uvedla Jana Škodová z radnice. 

Třebíč

„V okolí Třebíče ani ve městě samotném na sucho ani kůrovcovou kalamitu prozatím žádný památný strom nedoplatil,“ uvedla mluvčí města Irini Martakidisová. V dobrém stavu je podle úřadů například i lípa v zámeckém parku Kamenice nad Lipou, o níž se traduje, že byla vysazená ve 13. století, i lípa v Klokočově na Havlíčkobrodsku, pod kterou prý odpočíval už Karel IV.