UFO se v drtivé většině případů dá vysvětlit
O existenci mimozemšťanů mají někteří lidé pochybnosti, jiní zcela věří, že nás na Zemi pravidelně navštěvují ve svých kosmických lodích. Bez ohledu na to má UFO svůj mezinárodní den. I když pod tuto zkratku spadá každý předmět na obloze, který pozorovatel nedokáže identifikovat. Ale přitom se klidně může jednat například o letadlo. A při té příležitosti jsme si do vysílání Českého rozhlasu Vysočina pozvali Miloše Podařila z Jihlavské astronomické společnosti.
„V zásadě pokud na obloze vidíte letět nějaký předmět a vy nevíte, co to je, tak je to pro vás UFO. Nicméně věda je dnes na nějaké úrovni, že o obloze víme poměrně hodně a umíme identifikovat obrovské množství jevů. To, že to neumí identifikovat člověk jdoucí po ulici, tak je samozřejmě přirozené. Nicméně pro vědce UFO téma prakticky není,“ říká Miloš Podařil.
Je velké množství jevů, které se těžko vysvětlují
Někdy se stává, že lidé slaví na zahradě a najednou na obloze vidí létat nějaká světla. Pak volají astronomům a chtějí vědět, o co se jedná. Nakonec se třeba ukáže, že jde o tzv. lampióny štěstí, které lidé vypustili zase na jiné oslavě. Astronomové, stejně jako vy, v tu chvíli o výskytu lampiónů štěstí neví, a tak nemohou zcela přesně daný objekt označit. Zatímco lidé, kteří lampióny vypustili, přesně ví, oč jde. Ale zase je nenapadne, že si nad tím někdo láme hlavu.
Vědecké organizace žádná data o UFO neshromažďují
Existují ale různé spolky, které se tím zabývají. Zhruba v 90 až 98 procentech případů se nakonec daří vysvětlit, co bylo nahlášené UFO zač. „Ten zbytek bych si troufnul možná trochu nekorektně říct, že je neidentifikovaný především kvůli nespolehlivým informacím a špatně provedenému pozorování,“ říká host.
Lidé za UFO často považují ISS
Mezinárodní kosmická stanice ISS létá kolem Země a na obloze je možné ji vidět jako bílou rychle letící tečku nebo hvězdu. Lidé ale astronomům volají i kvůli různým druhům oblaků nebo planetám a hvězdám, které mylně považují za UFO. Nejvíce případů lidé hlásí v létě, což je dané hlavně tím, že lidé jsou více venku, večer grilují apod.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.