U Jemnice mají stát velkovýkrmny dobytka a masokombinát. Ne všichni obyvatelé s tím souhlasí

15. září 2021 06:00
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Krávy, Rohozná

Soukromá společnost chce v Jemnici na jihu Třebíčska vystavět dvě velkovýkrmny a obří masokombinát. Záměr má své zastánce i odpůrce.

Dvě velkovýkrmny zabírající několikahektarové plochy a masokombinát, který by podle některých odhadů dokázal zpracovat až desetinu české produkce masa. O záměru miliardové investice soukromé společnosti se bude diskutovat v Jemnici.

Územní plán

Před zastupiteli v Jemnici je rozhodnutí o změně územního plánu, která by umožnila investorovi začít plánovat konkrétní kroky k výstavbě provozu. Někteří lidé z okrajové části Jemnice se proti záměru už vymezují.

K hlavním odpůrcům patří Karel Stober ze základní organizace Českého svazu ochránců přírody. „Znamenalo by to zhoršení života v Jemnice, ať už z nárůstu dopravy, při vyvážení kejdy a drůbeží podestýlky by se šířil zápach.“

Dvě výkrmny

Na místě by podle dostupných informací měly vzniknout dvě velkovýkrmny. „Ta jedna o rozloze asi 8 hektarů by byla u Jemnice směrem výjezd na Dačice, druhá asi pětihektarová by měla být na druhé straně Jemnice. Třetím objektem je masokombinát,“ dodal Karel Stober.

Ochránce přírody odhaduje, že by masokombinát zpracovával asi desetinu celé produkce České republiky. „To by byla tak obrovská dopravní zátěž pro naše město, že si to nedovedu ani představit.“

Ne všichni ale sdílí námitky Karla Stobera. Lidé jsou rozděleni na dva tábory, myslí si starosta Jemnice Miloň Slabý: „Někteří lidé to berou pozitivně, někteří negativně. Zároveň to přináší obrovský přínos v oblasti podnikání. Ten potravinářský provoz by měl být investice třeba miliarda korun a třeba 200 pracovních míst.“

Radnice v Jemnici uvažuje o vyspání referenda.

Český rozhlas kontaktoval i majitele společnosti Josefa Koláře. Ten ale nechtěl celou věc šířeji komentovat. Podle něj se jedná o standardní rozšíření jeho farem a bouři ve sklenici vody.

autoři: Milan Soldán , mik
Spustit audio