ThDr. Jan Bárta: Nejdelší konkláve trvalo 33 měsíců

4. březen 2013

Hostem dopoledního Tandemu Tamary Peckové byl ThDr. Jan Bárta. Do Říma zamířilo 117 kardinálů kvůli volbě nástupce Benedikta XVI., který se rozhodl proti zvyklostem církve dobrovolně abdikovat.

Jak probíhá konkláve? Které bylo nejdelší? Jak pohodlné sezení je v Sixtinské kapli připraveno pro 115 kardinálů, kteří novou hlavu církve budou volit? „Nejdelší volba papeže trvala 30, některé prameny uvádí dokonce 33 měsíců. Bylo to od února 1269 do září 1271. Byl zvolen Řehoř X. To nebylo omezeno Sixtinskou kapli, bylo to v Římě, takže si chodili sem a tam. A do toho zasahovali panovníci. Jsme u vlivu především německé a francouzské panovnické šlechty. A ten Řehoř X. řekl: „tak takhle to nejde“. On ustanovil, že to bude v konkláve. Bude se dávat omezený počet jídla, omezeně vody. Až vyhladovíte a vyžízníte, tak musíte zvolit.“

Jak se změní zařízení Sixtinské kaple? „Oltář zůstává, úředníci tam připraví přední stůl, na který se dá urna, do které se hází hlasovací lístky, potom tam dají klekátka a lavice, kde ti kardinálové budou.“ Samotná volba papeže, samotné konkláve, má pevně daná pravidla. „Papež Ratzinger tam minulý týden dal formuli, že budou přísahat, že nemají žádné natáčecí zařízení, žádné mobily, které se musí odevzdat. Složí přísahu a všechno se to zapíše. Potom všichni, co tam nemají co dělat, musí pryč. Zavřou se dveře a začíná první hlasování. Jak to tam je? To se nikdy nikdo nedozví.“

Jsou dopředu dohodnuta jména? „Nesmí být žádná jména dopředu domluvena, to by odporovalo způsobu samotné volby. Co si poví oni za zavřenými dveřmi, to se nikdo nedoví. Oni řeknou okruhy, které by bylo důležité, aby ten papež na ně měl. Kardinálové se poznávají na setkáních kardinálů, které se konají každé dva roky, přijedou a poznávají se.“

Loučení s papežem Benediktem XVI.

Lístky se jménem papeže se navlékají na šňůru.

„Dostanou papírek a každý napíše, třeba i levou rukou, aby nebylo poznat jeho písmo, jméno papeže, kterého volí. Jde k urně, vhodí to do urny. Až ho vhodí všichni, počítá se. První sekretář lístek otevře, druhý ho přečte pro sebe a až třetí to vyhlásí navenek. Sečte se, jestli sedí počet. Každý lístek se propíchne na levé straně jehlicí a navlékne se na šňůru, aby se to mohlo kontrolovat a počítat.“

autor: Tamara Pecková
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.