Suchý a nezdravý vzduch v místnosti zlepší čistička

20. únor 2017
Dobré odpoledne

Topná sezóna a zhoršená kvalita ovzduší způsobují, že i doma se nám hůř dýchá. Upravit podmínky v interiéru umí čističky a zvlhčovače vzduchu. V čem pomůžou a jak je vybrat, přišel do poradny Regionu říct Jiří Kos z Krajské hygienické stanice.

V ideálním případě bychom měli udržovat vlhkost mezi 30 až 60 relativními procenty. Pokud jde o teplotu, tak je to mezi 19 až 24 stupni. Zároveň bychom se měli snažit i proudění vzduchu. Ideálně je to jen takové mírné ovívání řádově 0,1 až 0,2 m/s.

Vlhkost a proudění vzduchu udržují čističky vzduchu

Čističky často fungují jako filtr proti prachovým částicím, současně jako zvlhčovač vzduchu. „A kromě toho mohou fungovat i jako ionizátory. Pro naše sliznice je příznivá relativně vysoká koncentrace malých záporných iontů. Ale mají bohužel tu vlastnost, že rychle ulpívají na malých prachových částicích a právě v interiérech se jejich obsah snižuje,“ říká Jiří Kos.

Bez správného seřízení může být čistička škodlivá

Ideálně by měla vyměnit dvakrát až třikrát objem vzduchu v celé místnosti za jednu hodinu. Proto je nutné zvolit i optimální výkon. Dále by čistička měla být umístěná tak, aby rozproudila vzduch kolem stěn místnosti. Důležité je přístroj správně seřídit a hlavně nezanedbávat údržbu, která většinou spočívá ve výměně filtrů a pokud je přístroj vybavený i zvlhčovačem vzduchu, tak i doplňováním nebo výměnou vody.

Čistička vzduchu by měla běžet nepřetržitě

Pokud byste čističku nechali zapnutou pouze hodinu, tak ji nemá cenu ani zapínat. Přístroj vytváří i určitou hladinu hluku. Proto ho můžete vypínat například přes noc, kdy ale můžete nechat spuštěnou ionizaci vzduchu. Přes den je optimální mít přístroj zapnutý a několikrát krátkodobě vyvětrat.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.