Subflávy, spletence malých háďat hroznýše jamajského, sbírají v jihlavské zoo jako švestky

8. září 2024

V tropickém pavilonu jihlavské zoo chovají jednoho z největších hadů – hroznýše jamajského. Protože se je daří také rozmnožovat, v době vrhů mláďat je chovatelé musejí sbírat jako švestky.

„Subflávy se sbírají jako švestky. Vezmu si košík a sbírám je z větviček,“ popisuje chovatelka Petra Škarková, jak probíhá péče o mláďata hadů.

Subflávy jsou mláďata hroznýše jamajského, která se rodí ve vrzích čítajících až 20 jedinců. „Mláďata se po porodu stočí na větvičku a já je jednoduše sbírám. Hlavně je důležité dávat pozor na matku, která si je ještě hlídá,“ říká Petra Škarková, jak důkladná musí být péče.

„Terária nejsou dělaná na mláďata, protože tam je spousta puklin a skulin. Rodiče by je mohli rozmáčknout nebo dokonce sníst,“  vysvětluje chovatelka. Mláďata proto přebírá a umisťuje je do bezpečného prostředí.

„Je to motanice, obrovská koule kroutících se žížalek. Dáme misku s malými myšími holátky a necháváme ty nejsilnější kusy se najíst,“ popisuje způsob, jakým mláďata dostávají potravu. Tento přístup simuluje přirozený proces, kdy přežijí jen ti nejsilnější.

Ročně se v zoo narodí zhruba 60 mláďat, z nichž většina zůstane ve skupině. „Distribuce do jiných zoo je složitá. Hroznýš je velký had, přes dva metry, a navíc dost agresivní, takže do soukromých chovů jít nemohou,“ vysvětluje Škarková.

Přestože hadi působí často jako samotářská zvířata, v tropickém pavilonu žije osm hroznýšů pohromadě. „Při krmení se neperou, jsou to celkem slušná zvířata. Leží v jedné hromadě celý život,“ směje se chovatelka a dodává, že jedinou výjimkou je období páření, kdy se hadi stávají aktivními.

Přestože jsou hroznýši impozantní zvířata, chov v zoo jim poskytuje bezpečné prostředí, kde mohou růst a prosperovat. Mláďata, která se nyní narodila, stráví v zoo přibližně dva roky, než najdou nový domov.

autor: Simona Kubíčková
Spustit audio