Střevní potíže vám může způsobit závadná zmrzlina
O rizicích, která souvisí s konzumací zmrzliny a taky o tom, jak rozpoznat kvalitní zmrzlinu, si Tamara Pecková povídala v Poradně Českého rozhlasu Vysočina s doktorem Jiřím Kosem z Krajské hygienické stanice.
Taky máte raději zmrzlinu, která tak rychle netaje a celá se nerozpustí ještě před tím, než ji sníte? Výrobci do zmrzlin přidávají kokosový tuk právě proto, aby se ve vysokých teplotách rozpouštěly pomaleji. Naopak mléčný tuk, který by tam měl správně být, způsobuje, že se zmrzlina rychle rozteče a taky hůř drží tvar.
Hygienici zkoumají především mikrobiální nezávadnost zmrzliny
Výskyt mikroorganismů, které se svým charakterem blíží střevní mikroflóře, většinou vypovídá o kvalitě hygienického zabezpečení při výrobě zmrzliny. Při kontrolách je hygienici ve vzorcích nacházejí. „Paradoxně v začátcích sezóny je jejich výskyt poměrně častý v zařízeních pro výrobu točené zmrzliny,“ upozorňuje doktor Jiří Kos.
Z hlediska hygieny není rozdíl mezi točenou a kopečkovou
„V bezpečnosti pochoutky by neměl být rozdíl, pokud obě skupiny prodejců dodrží příslušná pravidla,“ říká host. U kopečkové zmrzliny si ale můžete ohlídat čistotu kleštiček, které používají prodejci. Často je mají ve skleničce s vodou, ale bývá tak špinavá, že skrz ni už není vidět. Takovému prodejci se raději vyhněte.
Po snězení závadné zmrzliny se nejčastěji objeví zažívací potíže
Většinou se zažívací potíže objeví v případě, kdy jsou ve zmrzlině ve větší míře mikroorganismy podobné střevní mikroflóře. „Problém by byl, a to se může stát u zaručeně skvělé domácí zmrzliny, kdyby se nám v tom prostředí pomnožila salmonela,“ upozorňuje host. To se může snadno stát, když si zmrzlinu vyrobíme sami doma a to z důvodu, že v domácím prostředí lidé často nerespektují zásady hygieny, které jsou běžné v průmyslové výrobě.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.