Stará studně na zámku v Červené Řečici vydala střepy luxusního nádobí i barokní pastičku na myši
Zámek Červená Řečice býval letním sídlem pražských arcibiskupů. Jak si pobyt užívali, co, a z čeho jedli? To se pokusili zjistit archeologové výzkumného ústavu Archaia Brno v letech 2020 - 2022. Jejich nálezy jsou uložené v jihlavské pobočce, kde je odborníci zkoumají.
"My jsme dělali archeologický výzkum při opravě fasád a vstupního křídla. Máme tam spektrum nálezů od dvanáctého století," říká archeolog Petr Duffek z výzkumného ústavu Archaia Brno. Nejvíc nálezů skrývala studna, která je situovaná při hradbě u brány. Vznikla v patnáctém století, v sedmnáctém pak sloužila k odhazování odpadků z kuchyně. "Taková barokní popelnice," dodává s úsměvem archeolog.
Výkopy ve studni šly do hloubky devět metrů. Byly velmi náročné nejen tím, že probíhaly v zimě. "Každý den jsme ke konci museli vyčerpat až šest set litrů vody," říká Petr Duffek. Na úplném dně archeologové objevili neskutečně zachovalý cínový korbel a mísu. Díky značce se odborníkům dokonce podařilo přesně identifikovat výrobce. "Vyrobil ho Václav Konvička, konvář Nového města pražského, uveden do cechu v roce 1614," dodává.
Jen keramických střepů vydala studna okolo sedmdesáti banánových krabic. "Jsou to desetitisíce fragmentů," říká Petr Duffek. Archeologové je postupně třídí, rozdělují a případně i slepují. Už teď je jasné, že v krabicích jsou střepy jak z obyčejného, denně používaného nádobí, tak z luxusních glazovaných a bohatě zdobených kousků.
Mezi nálezy je i spousta zvířecích kostí. Ty vypovídají o tom, co obyvatelé zámku jedli. "Máme tam krávy, ovce, kozy, prasata, husy, kachny, kuřata, jsou tam i ryby. Potom lovná zvěř, ptáci, hlemýždi a unikátem je medvěd," vyjmenovává archeolog.
Voda ve studni a absence kyslíku umožnily i zachování dřevěných předmětů, jako jsou například došky, kuchyňská prkénka nebo palivové dříví. Nejzajímavějším dřevěným nálezem je ale jistě barokní pastička na myši. "Jedná se o takovou ohrádku, po dvou tyčkách se vytáhne těžká deska, která se zapře takovým zajišťovacím mechanizmem. Dá se návnada, deska na myš dopadne," popisuje Petr Duffek.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.