Srnky chrání „umělí“ vlci a medvědi

20. květen 2010

Komu z řidičů se to někdy nestalo? Projíždíte lesem a znenadání vám před auto vyskočí srna nebo zajíc. Když máme štěstí a podaří se nám rychle zareagovat, nikomu se nic nestane. V opačném případě nám zbudou oči pro pláč nad zbytečnou ztrátou života zvířete a škodou na autě. Případů srážky vozidla se zvěří neustále přibývá, a proto je třeba s tím něco dělat. Jedním z řešení jsou pachové ohradníky.

Mezi noční můry řidičů určitě patří i to, že jim pod kola vběhne srna nebo jiné zvíře. Tuto smutnou zkušenost zažil na vlastní kůži také myslivec Radek Sláma z Jihlavy: „Na silnici bylo náledí, takže nebylo možné rychle zastavit. Zkusil jsem ztlumit světla, ale nepomohlo to. Zvíře uskočilo doleva, ale tam jsem bohužel uhnul i já, takže nehodě už nešlo zabránit. Srnka po nárazu letěla ještě dalších dvacet metrů po dálnici, a když jsem k ní přiběhl, umírala. Odnesl jsem ji na krajnici a informoval o nehodě dálniční službu.“

Svůj život skončí na silnicích každý den desítky zvířat, ovšem jen málo z případů řidiči nahlásí. V minulém roce bylo na Vysočině hlášeno 268 střetů s lesní zvěří nebo domácím zvířetem. „Zrovna nedávno mi volala jedna paní, která byla velmi nešťastná, protože srazila srnu. Při těchto nehodách je velmi důležité informovat o nehodě buď mysliveckého hospodáře, nebo starostu příslušné obce, protože zvěř trpí bolestmi a je dobré jí od nich pomoct.“

Dobrá cesta k předcházení střetů se zvěří jsou pachové ohradníky. „Opatření je celá řada, ale pro nás by mohla být nejúčinnější takzvaná pachová hradidla. To jsou prostředky, které se nanesou na kolíky podél cest v nejohroženějších úsecích, kde dochází k nejčastějším střetům s vozidly. Účinné látky totiž připomínají zvěři predátory jako vlky, rysy, medvědy a podobně. V Ústeckém a Pardubickém kraji a zřejmě i na Žďársku to myslivci v loňském roce už vyzkoušeli a velmi si pochvalovali, že nenašli snad ani přejetého ježka na silnici. Proto se domníváme, že by tento způsob ochrany střetů se zvěří měl být účinný.“

Pachové ohradníky se budou po poradě s myslivci z jednotlivých regionů v letošním roce umísťovat na nejhorších úsecích po celé Vysočině.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.