Souboj dravců na dukovanských komínech zná vítěze. Přesto sokolí hnízdo zůstalo prázdné

28. květen 2021 06:00

Ventilační komín Jaderné elektrárny Dukovany obývají vzácní dravci. Loni se na něm podařilo sokolům stěhovavým vyvést čtyři mláďata.

Letos ale dravci na jednom z komínů dukovanské elektrárny museli o místo bojovat s konkurencí.

„Sokolí samice byla přítomna, při výstupu na oba komíny mě obletovala, varovala,“ ukazuje ornitolog Václav Beran na vrcholy dvou ventilačních komínů v Jaderné elektrárně Dukovany, které zkontroloval. Právě tam před několika lety umístil s kolegy dvě umělá hnízda.

„Jedna budka byla úplně prázdná a v druhé bylo jedno zastuzené sokolí vejce, takže sokoli by opravdu rádi hnízdili, měli velkou snahu.“

Dravý pták raroh

Evidentní snahu sokolům ale překazil jiný dravec, myslí si Václav Beran: „Vajíčko tam bylo, ale pravděpodobně rarožice nedala sokolí samici příležitost, aby na něm seděla a vzorně o něj pečovala, takže zastydlo a nevylíhlo se.“

I samotná přítomnost samice raroha velkého je ale unikátem. „V České republice máme každý rok nalezeno 4–6, maximálně 8 hnízdících párů, je to opravdu velice vzácný druh a mimo ta tradiční hnízdiště na jižní Moravě, tak každé pozorování je velmi vzácné, a navíc na takhle industriální stavbě.

Další budka

Boj sokolů a rarožice o hnízdo by mohla podle Václava Berana vyřešit další budka. „My se asi pokusíme tady na nějaký sloup velmi vysokého napětí instalovat vhodné hnízdní podložky, tím se pokusíme tu rarožici nalákat, ale jestli to bude fungovat, nedokážeme říct.“

Sokoli navíc pomáhají i samotnému chodu jaderné elektrárny, jak potvrzuje její mluvčí Jiří Bezděk: „Sokoli nám pomáhají, protože přirozeně regulují množství holubů, kteří tady jsou.“

Sokoli stěhovaví jsou kriticky ohroženým druhem, který z Česka téměř vymizel.

autoři: Daniela Brychtová , mik
Spustit audio

Související