Skleník už dávno není skleněný. Téměř vždy se používá materiál polykarbonát

7. únor 2018

Dříve se ke stavbě skleníku používaly různé skleněné tabule, sklenice, skla od automobilů apod. Dnes těžké sklo nahradil lehký plast – materiál zvaný polykarbonát. V poradně o tom mluvil prodejce Lubomír Mach.

„Prakticky všechny skleníky se dnes vyrábějí z komůrkového polykarbonátu, což je forma plastu,“ řekl v úvodu poradny Lubomír Mach ze žďárského OD Kinsky.

„Je to pružné, je to odolné vůči mechanickému poškození, má to velmi dobré termoregulační vlastnosti. Dále to izoluje nežádoucí sluneční paprsky,“ vyjmenovává.

V podstatě libovolná velikost

Pokud jde o zahradní skleníky, existují v podstatě libovolné velikosti, pokud bereme v úvahu běžné pěstování pro potřeby rodiny. „Šířka začíná na 1,85 metr, pak jsou 2,4 a délka může být až do osmi metrů. Nejoblíbenější mezi zákazníky jsou skleníky zhruba čtyři metry dlouhé a dva metry čtyřicet široké.“

Polykarbonát je materiál hodně podobný sklu, z dálky se to podle Lubomíra Macha od sebe téměř nerozezná. „Je tam daleko lepší životnost, všechna ta konstrukce skleníku je z lehkého materiálu. Je to daleko lepší materiál než sklo.“

Cena pod deset tisíc

Cenově vychází běžný sklením z popisovaného materiálu následovně: „Ta cena u toho nejběžnějšího je kolem osmi, devíti tisíc korun. Mohou být samozřejmě i dražíš, za dvacet tisíc a víc. Ale to už není tak běžné zboží,“ dodává Lubomír Mach.

O ceně rozhoduje také vybaven vlastního skleníku. Je možné mít otevírací okna, hydraulicky otevírací okna, teplotní čidla, automatické zalívání apod.

Stavbu skleníku zvládne každý, podle pana Macha, alespoň trochu zručný člověk. „Postupně se skládají konstrukce, do kterých se pak vsouvají polykarbonátové desky. Je to poměrně jednoduché, akorát je k tomu potřeba více rukou.“

autoři: mik , Ivana Wiesnerová
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.