S nachlazením můžete bojovat pomocí otužovaní

2. leden 2018
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Otužilá žena Alena Krčmářová v řece Jihlavě v krajském městě

Podzimní a zimní rýmě, kašli a nachlazení je dobré předcházet. Ale jen vitamíny stačit nebudou. Nejlepší prevencí nachlazení je pravidelné otužování. Jak s ním začít, jsme rozebrali v Poradně Českého rozhlasu Vysočina s otužilcem Miroslavem Pechou.

Trénovaný otužilec vydrží v lednu ve vodě, která má kolem tří stupňů bez problému 20 až 25 minut. Kdyby si to někdo chtěl zkusit, je nutné, aby byl zdraví, a tělo takovou teplotu také zvládne. Netrénovaný jedinec by v takto chladné vodě měl zůstat jen 10 až 15 sekund.

Otužování posiluje obranyschopnost těla

„Organismus je více připravený na boj s nemocemi a viry a vším, co nás ohrožuje. Je to tím, že tělo kvůli radiátorům a topení zchoulostiví natolik, že když ho ofoukne, tak je problém,“ vysvětluje přínos otužování Miroslav Pecha.

S otužování je nejlepší začít v letních měsících

„Ideální je začít v létě. Stanovit si den, kdy půjdu do vody bez ohledu na to, jestli prší nebo je hezky nebo není. A každý týden aspoň jednou vlézt do vody a kousek si zaplavat. Postupně bude teplota klesat a najednou zjistíte, že jsou Vánoce,“ vysvětluje host.

Důležitá je pravidelnost

S plaváním ve studené vodě byste měli pokračovat celoročně s tím, že stačí interval jednou až dvakrát za týden. Někdo to přehání a je ve vodě každý den. Pak je problém s tím, že tělo nestačí regenerovat. Sprchování pod studenou sprchou nedokáže nikdy nahradit pobyt v ledové vodě.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?