S dělníky přišli na třebíčské Karlovo náměstí i archeologové. Nalézají stovky let staré předměty

23. srpen 2020 06:00

Obyvatelé Třebíče se dočkali dlouho odkládané opravy Karlova náměstí. Dělníci se už pustili do prvních prací a na místě se usadili i archeologové.

Karlovo náměstí v Třebíči obsazují dělníci. Začala tam totiž jedna z největších investic města z poslední desítky let. Dělníci se pustili do přípravných prací, které jsou součástí kompletní rekonstrukce náměstí. Spolu s nimi na místě pracují také archeologové.

Jejkovská brána

Procházíme se po Karlově náměstí v Třebíči a v jedné z přilehlých ulic je Jejkovská brána. Právě tam totiž dělníci začali s přípravnými pracemi, na které bude podle mluvčí města Irini Martakidisové navazovat kompletní rekonstrukce náměstí.

„Už vlastně před měsícem probíhaly výkopové práce a přeložka nějakých sítí v ulici Přerovského, které navazují na Karlovo náměstí. Teď probíhají přípravné práce, od 15. září by pak měla začít samotná revitalizace náměstí.“

Odklon dopravy, změny v autobusové přepravě

Největším zásahem je pro místní odklon městské hromadné dopravy z náměstí. Autobusy na něj nebudou zajíždět celé 2 roky, kdy rekonstrukce potrvá.

„Už od 1. října ji nahradí menší autobus, který v půlhodinových intervalech bude převážet cestující z těch provizorních zastávek u Grandhotelu a Staré pošty do ulice Vítězslava Nezvala, kam jsou vlastně ostatní zastávky MHD přesunuty.“

Archeologové

Součástí revitalizace jsou i archeologické práce. Odborníci už podle archeologa Aleše Hocha objevili například základy Jejkovské brány. „Potom další kamennou konstrukci, která by mohla být starší opevňovací zdí, kterou městu povolil Karel IV., když byl ještě moravským markrabětem ve 40. letech 14. století. Potom dále další opevňovací zeď, která je mladší, která už je spojená s tou výstavbou v druhé polovině 15. století, kterou městu opět povolil král Ladislav Pohrobek.“

Kromě konstrukcí ale našli i další předměty z minulosti. „Našly se jak obyčejné, to jsou nejčastěji fragmenty kuchyňské stolní keramiky, potom zvířecí kosti nebo sem tam solitérně i nějaké ztrátové předměty. Nejvíc se jich našlo v zásypu toho příkopu, který začal zanikat někdy od 16. století, tedy přibližně v renesanci a tam se našly třeba části krásných gotických kamen, úplně ukázkových, nebo třeba kousek, článek řetězového opasku.“

Archeologové budou pokračovat zase v další části náměstí. V pondělí by pak měl být známý i dodavatel veškerých oprav v centru města. Radnice za ně zaplatí bezmála dvě stě milionů korun.

autoři: Daniela Brychtová , mik

Související