Ruční pily se dnes vyrábí z kvalitnějších materiálů

6. říjen 2017
Kácení buku v Třešti

Před zimou je dobré si do zásoby nařezat a naštípat i nějaké dříví. Když ale zjistíte, že je sekyra nebo pila tupá nebo už mají nejlepší roky za sebou, bude s tím potřeba něco udělat. Rady přinesl Lubomír Mach.

Práci vám samozřejmě výrazně usnadní motorová pila. „Elektrické pily se spíše používají někde v chatových oblastech, kde by hluk nebo zplodiny z pily mohly vadit. Pokud řežeme u sebe doma, tak bych spíše uvažoval o benzínové,“ doporučuje host. Taková pila váží i s palivem do pěti kilogramů a nejpoužívanější lišta je v délce 30 až 35 cm.

Životnost pily prodlouží správná údržba

„Všechno je to o údržbě, čistotě pily, čistíme samotnou pilu i filtr a svíčku. Jednou až dvakrát do roka bychom měli nechat vyčistit i vnitřní části přímo v servisu. Pokud má pila správnou údržbu, tak nám bude dlouho sloužit a navíc bude bezpečná.

Z ručních pil vyberte rámovou

Existuje několik typů ručních pil, rámové, tzv. ocasky, s různým pilovým listem a podobně. „Když zákazník uvažuje o ruční pile, tak doporučuju rámovou pilu s delším listem. Aspoň 60 až 80 cm, abyste s tím samozřejmě něco uřízli. Ocasky nebo jednoruční pily se spíše hodí na menší průměry, prořezávání větví a podobně,“ vysvětluje Lubomír Mach.

Dnešní pily jsou mnohem kvalitnější

„Pokud bychom srovnávali dnešní pily s těmi před dvaceti lety, tak je rozdíl v používaných materiálech,“ říká host. Po nařezání je potřeba dříví taky nasekat. Na to vám poslouží ostrá sekera. Existují brousky na sekery, ale pokud je ostří vyrobené ze speciální oceli, tak se je nevyplatí brousit doma. Je lepší se obrátit na servis, stejně tak s broušením pily. Pily i sekery skladujte v teplé místnosti, třeba v garáži. V žádném případě by sekera neměla zůstat zaseknutá ve špalku, ale měla by být stejně jako pila někde pověšená.

Spustit audio
  • Životní styl
  • Publicistika