Rozdíl mezi klasickým a elektronickým pianem už dnes téměř není, říká prodejce hudebních nástrojů
Lidé, kteří chtějí koupit digitální piano, mají nepřeberné možnosti. Zvukem se klasickému klavíru podobá, stylem hry, pocitem hráče ale úplně ne. Hostem poradny byl Milan Polreich, prodejce hudebních nástrojů v Jihlavě
Tradiční hudební nástroje bývají často nahrazovány těmi elektronickými. V Poradně Českého rozhlasu Vysočina jsme se tentokrát zaměřili na klavíry. V čem jsou lepší elektronické a kdy je naopak lepší dítěti pořídit tradiční hudební nástroj, jsme si povídali Milanem Polreichem z jihlavské prodejny hudebních nástrojů.
„Rozdíl v nich není žádný. Je to tvrdé sdělení, ale výrobci digitálních pian mají za cíl, aby klaviatura a zvuk byl stejný, jako na normálním pianu. Vzhledem k tomu, že už máme 35 letou historii, kdy si jedna japonská firma nechala patentovat digitální piano, a proběhl neuvěřitelný vývoj, tak už máme stejný zvuk a klaviaturu a tudíž je už pro hráče jedno, jestli má doma klasiku nebo digitál,“ myslí si host.
Digitální piano má výhody hlavně pro začátečníky
Především je to výrazně levnější nástroj. „Dobrý digitál koupíte od 20.000 Kč, zatímco klasické piano za 90.000 Kč a výše,“ vypočítává Milan Polreich. Navíc digitální nástroj se dá ztlumit, nemusí se ladit a je výrazně lehčí. Na výšku je sice digitál menší, ale na šířku a hloubku jsou už rozměry srovnatelné.
Koupě na internetu není pro laiky
Pokud se v pianech neorientujete nebo máte jen základní znalosti, není dobré nástroj kupovat přes internet. „Je to akustická a zároveň mechanická věc. Je dobré se poradit. Ceny jsou na běžných dobrých kamenných obchodech stejné jako na internetu. Navíc s bonusem, že je možné nástroj dovézt, smontovat přímo u vás doma,“ říká host.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.