Rizika podpojištění vás mohou stát statisíce, varuje odborník

Znáte rozdíly mezi pojištěním nemovitosti a domácnosti?
Jak správně pojistit nemovitost, aby vás v případě katastrofy čekalo co nejméně komplikací při řešení s pojišťovnou? Důležité je myslet nejen na dům samotný, ale také na vedlejší stavby a domácnost. A vyvarovat se podpojištění.
Pojištění nemovitosti je jedním z klíčových nástrojů, jak se chránit před finančními ztrátami způsobenými například živelnými katastrofami. „Základem každého pojištění je krytí rizika požáru, který je dle statistik pojišťoven nejčastější příčinou škod,“ říká odborník na finanční plánování Josef Šimon.
Kromě toho standardní pojištění obvykle zahrnuje i další rizika, jako jsou povodně, záplavy nebo vichřice. „Je důležité mít správně nastavené i připojištění vedlejších staveb, například garáže nebo pergoly,“ upozorňuje odborník.
Nemovitost nebo domácnost?
V rámci pojištění je důležité rozlišovat mezi pojištěním nemovitosti a pojištěním domácnosti. „Lidé si to často pletou, ale jde o dvě odlišné věci,“ vysvětluje Šimon. Nemovitost zahrnuje samotnou stavbu, zatímco domácnost jsou věci, které si můžete odnést – nábytek, elektronika nebo osobní věci. „Je to jako vejce. Skořápka je nemovitost a žloutek s bílkem tvoří domácnost,“ přibližuje Šimon.
Podpojištění
Podle Šimona mnoho lidí podceňuje správné nastavení pojistné částky. „Často se setkávám s tím, že si lidé myslí, že stačí minimální hodnota vypočítaná pojišťovnou, ale ta nemusí pokrýt všechny skutečné náklady,“ varuje. Pojišťovna může uplatnit takzvané podpojištění, pokud je nemovitost podhodnocena o více než 20 %.
Důležitou roli hraje i lokalita nemovitosti. „Pokud je dům v rizikové povodňové oblasti, pojištění bude dražší nebo ho pojišťovna vůbec nenabídne,“ upozorňuje Šimon. Stejně tak existují situace, kdy pojišťovna nemusí plnit – například pokud majitel zanedbá údržbu stavby nebo pravidelné revize. „Pojištění kryje nahodilé události, které nemůžeme ovlivnit. Pokud ale vlastní nedbalostí přispějeme ke škodě, pojišťovna může plnění snížit nebo odmítnout,“ dodává.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka


Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.