Psa před jízdou nechte o hladu. Nebude mu špatně

2. duben 2016
Motorsvět

Jak cestovat s čtyřnohými kamarády, aby to bylo bezpečně a bez nevolností? Platí obecná zásada – pes by neměl běhat po vozidle, ohrožuje tím posádku. A měl by být hladový – je menší pravděpodobnost, že bude zvracet. Své zkušenosti má i náruživá kynoložka Veronika Vošická.

Každý pes je jiný, štěstí mají ti majitelé, kteří mají klidného psa. „Náš Merlin naštěstí v kufru lehne a celou cestu nevím o tom, že vezu psa. Spousta lidí v mém okolí však řeší problém, že jejich pes trpí nevolností, nebo celkově jízdu v autě špatně nese psychicky a trpí úzkostí. Pokud jste si právě pořídili štěně, máte jedinečnou možnost ho vychovat i k cestování autem. Ukažte mu, že se auta nemusí bát, že auto je symbolem výletu a společné zábavy,“ dělí o zkušenosti Veronika Vošická.

Míst, na kterých může pes v autě cestovat je hned několik, ideálním prostorem je samozřejmě ten zavazadlový, kde pes může cestovat za přepážkou nebo ve speciálně upravené přepážce. Během jízdy je vhodné nechat přiotevřené okýnko, aby v autě mohl proudit vzduch. Pokud i přes všechnu snahu je vašemu psímu kamarádovi v autě zle, určitě se můžete obrátit na svého veterináře, který vám na delší trasy doporučí vhodné léky.

Někdo využívá speciálně upravených dek, aby pes mohl cestovat i na zadních sedadlech, to je samozřejmě možné, ale v tomto případě musí mít pes kšíry u pevněné do upínačů bezpečnostní pásů. V žádném případě by pes neměl mít možnost cestovat si po autě od zadu dopředu, protože vás vystavuje pokutě, riziku nehody z nepozornosti a samozřejmě v případě dopravní nehody ohrožujete sebe i psího kamaráda.

Celý pořad si poslechněte v přiloženém audiu.

autor: mik
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...