První pomoc, když nemůžete vyjet, jsou tekuté sněhové řetězy

9. listopad 2017

Už příští týden se mohou teploty po ránu opět dostat pod nulu a řidiče bude čekat škrabání skel. Jaké autodoplňky pomohou našemu autu přečkat zimu a nám zajistí pohodlí i v mrazivých dnech, přišel do Poradny Českého rozhlasu Vysočina říct Jan Hrůza, který se specializuje na prodej autodoplňků.

Přes zimu při tuhých mrazech můžou zamrzat dveře ke gumovému těsnění. Pak je problém se do auta dostat. Před zimou je proto dobré ošetřit gumové těsnění dveří přípravkem, který je k tomu určený. Zabráníte tím přimrznutí dveří k těsnění, které se často stává, když přes den tající sníh zateče pod dveře a teplota následně klesne.

Námrazu ze skel pomůže dostat sprej

Rozmrazovací sprej na skla auta funguje spíše při slabší námraze. „Pokud už je to vrstva velkého ledu, tak tím, že nastříkáte rozmrazovač na sklo, tak se to naředí a postupně směs zase namrzá. Je lepší první vrstvu odmrazit rozmrazovačem a potom použít škrabku,“ říká host.

Na zimu použijte gumové koberečky

Jsou lepší hlavně proto, že se z nich dá voda suchým hadrem setřít a nevsakuje se jako do textilních. To má vliv hlavně na vlhkost uvnitř auta, která způsobuje mlžení skel. „Prodávají se ubrousky proti mlžení, ale podmínkou je mít dobře vyčištěné čelní sklo zevnitř,“ říká Jan Hrůza.

Oceníte tekuté sněhové řetězy

„Je to sprej, který se nastříká na pneumatiku a hlavně na ledu to funguje parádně. Je to lepivý prostředek, který zabraňuje prokluzu. Sprej stojí od 100 Kč, záleží na množství,“ doporučuje Jan Hrůza. Přípravek pomůže hlavně na zledovatělém povrchu, když se nemůžete hnout z místa. Funguje okamžitě.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.