Průměrný Čech sní ročně 3 kg taveného sýra

18. září 2013

Jeden z nejvýznamnějších potravinářských podniků na Vysočině letos slaví kulaté výročí. A hned dvě najednou. Letos je to přesně 90 let, co byly vytvořeny základy dnešní Pribiny v Přibyslavi. A před dvaceti lety zažil podnik znovuzrození pod francouzským koncernem Bongrain. Hostem v Tandemu byl jednatel Pribiny Oldřich Obermaier.

Výrobce už bezmála šest desetiletí oblíbeného Pribináčku vznikl jako mlékařské družstvo v roce 1923. „Vzniklo Pastevecké družstvo, které časem na sebe nabalilo malinké výrobny v okolí Přibyslavi. Tehdy docházelo ke koncentraci všude, i v tom zemědělství to mělo sluch a družstvo je silnější než jednotliví malí podnikatelé i v prodeji. Od roku 1948 to byla velká průmyslová mlékárna, která přijala jméno Pribina,“ nechává nahlédnout do devadesátileté historie Oldřich Obermaier.

Už před válkou se v Přibyslavi začaly vyrábět sýry. „Receptury se vozily ze zahraničí, ze Sudet. Nějaký mlékař přinesl jednoduchou technologii do místních poměrů. Začaly se vyrábět sýry v malých dávkách, ale široký sortiment. Místní si na to velice rychle zvykli. Postupem času to byly i sýry tavené,“ popisuje jednatel společnosti.

Československo byla jedna z prvních zemí v Evropě, která zpracovávala sýry tavením. Dnes je spotřeba tavených sýrů v Česku jedna z největších na osobu a rok. Jsou to 3 kilogramy.“

„Já jsem vyrostl na Pribináčku, mě už je teda dost, ale pamatuju si jako dítě, že Pribináček byl jednou z oblíbených potravin a měli jsme ho jako děti rády,“ vzpomíná Oldřich Obermaier a jedním dechem dodává, že chuť tohoto smetanového krému je stále stejná a to, že někdo tvrdí opak, je podle něj jen subjektivní pocit. „Ta receptura je stejná 60 let, to je přece úžasné. Jen dříve měl trvanlivost 24 hodin, dnes i 30 dnů. Ta trvanlivost je docílena termizací a ne přidáním konzervantů.“

Podle Oldřicha Obermaiera jsou nejdůležitější vstupní suroviny. V Přibyslavi se vyrábí z mléka, které pochází z Vysočiny. „Potřebujeme kvalitní mléko, kvalitní smetanu, kvalitní tvaroh. Jsme závislí na tom, co nám naši dodavatelé, farmáři z Vysočiny dodají. Jsme v kontaktu, vážíme si jejich práce, protože to mléko, co dostáváme z Vysočiny, je mléko perfektní. Díky tomu může Pribináček nést ten slogan Pramen zdraví z Posázaví,“ vysvětluje Oldřich Obermaier.

Jak poznáme kvalitní sýr? Oldřich Obermaier má stručnou, jasnou odpověď: „Sýrovou chuť nese tuk, čím tučnější sýr, tím víc chutná.“

autor: Tamara Pecková
Spustit audio