Profesionální hasič z Třebíče je třetím nejsilnějším mužem světa, nedávno se vrátil z Arnold Sport Festivalu v Americe

7. červen 2024

Martin Horký je profesionálním hasičem v Třebíči a velitelem sboru dobrovolných hasičů v Čechtíně. Aktivně se věnuje soutěžím ve strongman disciplínách. Jeho fyzické schopnosti jsou nejen obdivuhodné, ale také prakticky využitelné právě při jeho profesi hasiče.

Martin Horký je známý svými výkony, jako je tahání obrovských vozidel, dřepy s extrémními zátěžemi a přenášení těžkých předmětů. V roce 2023 získal první místo na soutěži Defenders Strongman Games a následně soutěžil na Arnold Sport Festivalu v Americe, kde pod záštitou Arnolda Schwarzeneggera bojoval o titul nejsilnějšího hasiče světa odkud si přivezl bronzovou medaili.

„Já si myslím, že forma byla skvělá, že to vyšlo tak, jak mělo, akorát prostě nás zazlobila váha, kde jsem v den vážení navážil 107 kilo, a měli jsme povolených 105, takže jsem během dvou, dvou a půl hodin musel shodit skoro čtyři kila,“ přiznává sportovec.

Rychlý úbytek váhy se potom na výkonu podepsal. „Ze začátku to bylo úplně v pohodě, ale jak byl ten závod dlouhý, náročný, tak potom začalo tělo vypovídat službu. Začaly mě chytat křeče a už to bylo nějaký náročnější ke konci,“ popisuje Martin Horký.

Jaké disciplíny musel při závodech splnit a jak si při nich vedl? Poslechněte si celý rozhovor.

autoři: Hela Dvořáková , hoch
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.