Přibyslavským loutkářům s představením pomáhá šikovné zařízení - televize a mikrofony
Přibyslavská pimprlata nehrají jen pohádky pro nejmenší. Také je učí jak se chovat v divadle a humor je pojatý tak, aby bavil i dospělé.
Přibyslavský soubor s více než stoletou historií se připravuje na další pohádku, tentokrát o Křemílkovi a Vochomůrkovi. V zákulisí divadélka v přibyslavském kulturním domě představení režíruje Jolana Slámová.
Jeden vodí, druhý mluví
V každé pohádce pro nejmenší děti by mělo nakonec všechno dobře dopadnout, a také by během ní mělo být všechno tak, jak má. V divadle, kde Přibyslavská pimprlata hrají, na to mají šikovné zařízení.
Na každou loutku jsou dva: jeden mluví, druhý ji vodí. Ale to má svůj dobrý důvod! „Máme rozdělené vodiče a mluviče, protože se texty nemusíme učit. Máme docela slušné zařízení, kameru, která nám snímá pódium a mluviči sedí jinde a koukají na televizi a mluví podle toho. Je to super, protože když nám něco upadne, tak ti mluviči podle toho reagují. Jéje, mně to upadlo! Nebo když tam loutka dávno nemá být, tak vodičům napovídají, že tam už nemají co dělat. Tak já jdu. Já už ale opravdu jdu! Už se otáčím a už jdu!“ směje se Jolana Slámová.
Loutky si vyrábějí sami
Loutky si vyrábějí sami, většinou ze dřeva, z moduritu, občas se využije hlavička od panenky nebo jiné hračky – to jsou menší loutky s vodícím systémem z provázků. „Jsou tady nitky na ruce, na hlavu, poklonkovací nitě, a na nohy, aby ty loutky mohly chodit,“ ukazuje režisérka ve zkušebně.
Ve vedlejší místnosti kulturního domu je v rámci zázemí divadla naskládáno mnoho vlastnoručně vyrobených kulis, i velké loutky s ještě jednodušším ovládáním. „Těm říkáme bakuláci makuláci, a protože chceme, aby dobře vypadaly, tak jsou ty loutky docela těžké. Jsou dělané z polystyrenu, nebo z papírmaše.“
Jolana Slámová sice u každého představení rozhoduje, kdo kam půjde, co se bude na jevišti dít, zkrátka představení režíruje. Za každou pohádkou ale stojí celý soubor. „Nebýt tady těch lidí, kteří tu jsou, já můžu být zlatá svatá, můžu si tady vyskakovat, jak chci, a nic se neděje. Jsou hrozně šikovní, holky pořád něco vymýšlí, šijou, připravují do scény a chlapi, to jsou takové zázraky jevištní techniky a zařídí, aby to svítilo, blikalo, šumělo, to jim diváci za všechno vděčí, za každou pohádku,“ chválí celý soubor Přibyslavských pimprlat Jolana Slámová.
Související
-
Děti nám při představení pomáhají zachránit princeznu a...
V roce 1898 se v Přibyslavi rozhodli bratři Bechyňovi spolu se svým strýcem, uznávaným výrobcem loutek, že založí loutkoherecký soubor. Asi by je tehdy nenapadlo, ž...
-
Úsměvy dětských tváří jsou loutkářce Jolaně Slámové tou...
Přibyslavská pimprlata už baví malé diváky přes jedno století. Historii souboru začali psát v roce 1898 významní rodáci města Bratři Bechyňovi. Představení hráli v ...
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Procházet se vesmírem a dotýkat se hvězd je možné i ve svěrací kazajce…
Jan Pokorný, moderátor


Tulák po hvězdách
Vězeň Darrell Standing, původně profesor agronomie, byl za vraždu svého kolegy odsouzen na doživotí. Pět let pak strávil ve tmě v samovazbě, dost často i ve svěrací kazajce.