Příběhy návštěvníkům v Muzeu Vysočiny Jihlava vyprávějí historické postavy

25. září 2023

Po devíti měsících se návštěvníkům znovu otevřelo Muzeu Vysočiny v Jihlavě. Nová je například fasáda budovy, která vychází z její historické podoby. Řada novinek čeká na návštěvníky v expozicích.

„Jihlavské muzeu má podle mě úžasný sbírkový fond. Díky práci našich předchůdců více než 100 let,“ říká ředitel muzea Karel Malý. „My jsme postupně ty expozice opravovali tak, jak se podařilo shánět peníze, ale bylo jasné, že některé části už jsou takové morálně přežilé. Nebylo to vystaveno tak, jak jsme úplně chtěli. Takže jsme opravdu pojali takovou ideu, že to, co máme krásné a to, co chceme představit, že musíme představit odpovídajícím způsobem. Čili ta základní motivace bylo prostě ukázat to nejlepší, co máme v tom nejlepším světle,“ pokračuje.

Novinky v Muzeu Vysočiny Jihlava představili Karel Malý a Miloš Podařil

Při rekonstrukci se proto zásadním způsobem v některých částech muzea změnila hlavně prezentační forma. Zásadně se modernizovala. „Je dobré říct, že jihlavské muzeum není jenom o historii, ale je to i přírodovědné muzeum, tak jsou tam takové dva základní velké bloky, to je ten historický a přírodovědný,“ vysvětluje projektový manažer muzea Miloš Podařil.

Modernizace se dotkla jak oblasti přírodovědy, je v ní například řada nových prvků v audiovizi. Ale hlavní proměna je v té části, která se věnuje historii Jihlavy.

„Například pro návštěvníky, kteří přicházejí mimo nějaký objednaný program, tak je tam připravená taková pomůcka, jsou tam průvodci, jsou to jakési postavy z historie Jihlavy, které vypráví příběhy, které vlastně souvisí s životem a tou dobou, kde se právě nacházíme,“ dodává Miloš Podařil.

Co dalšího vám Muzeum Vysočiny Jihlava po rekonstrukci nabídne?

Poslechněte si celý rozhovor.

Spustit audio