Pec, střepy, starý kmen. Pod budoucím obchvatem Lukavce je archeologické naleziště
Koncem příštího roku už by se tam měla prohánět auta, zatím ale trasa budoucího obchvatu Lukavce severně od Pacova připomíná spíš rejdiště krtků.
Místo budoucí silnice totiž obsadili archeologové, kteří už stihli odhalit první nečekané objevy.
„Přijdeme při skrývce, strhne se ta horní ornice, která se odváží a hned po ní jsme zachytávali různé fleky, keramiku a další nálezy, které nás na to upozornily.“ Stojíme s archeologem Petrem Duffkem uprostřed pole v Lukavci na Pelhřimovsku, které těsně přiléhá k místnímu dřevozpracujícímu družstvu.
Pec a keramika
Několik kolegů Petra Duffka kolem pečlivě pokračuje v odkrývání hlíny z nalezeného kamení. „Teď je tady otevřený pravděpodobně relikt jedné pece, kterou máme zachycenou. Už ho doba dost poškodila, máme tu jakousi výseč, ale vidíme, že je tam podkova přepálených kamenů, ale chytáme už úplné dno, takže uvidíme, jestli jsme schopní tu pec nějak dobře popsat.“
Kromě pece už archeologové u Lukavce objevili třeba i kusy různé keramiky, která nasvědčuje tomu, že byla používána pro výrobu dehtu. Podle Petra Duffka tyto nálezy pochází zhruba z přelomu 13. a 14. století. S přesnějším časovým určením by ale mohl pomoci i kmen stromu, který je také součástí místních nálezů. „Dendrochronologickou analýzou bychom dokázali určit rok přesný pokácení toho dřeva, to by nám datovalo daleko přesněji než ta keramika samotnou lokalitu.“
Stavbu to nenaruší
Archeologové se budou u Lukavce pohybovat zřejmě ještě několik měsíců. Podle Petra Duffka to záleží hlavně na výskytu dalších nálezů.
Samotnou výstavbu obchvatu by to ale nijak narušit nemělo, dodává náměstek hejtmana pro dopravu Miroslav Houška (KDU-ČSL): „Toto je jedna z největších akcí, kterou v letošním roce začínáme a měla by skončit za dva roky, v roce 2022. Do konce roku by mělo být hotovo.“
Obchvat Lukavce se napojuje na silnici druhé třídy mezi Pacovem na Pelhřimovsku a Čáslaví ve Středočeském kraji. Zároveň navazuje na obchvat Salačovy Lhoty, který by měl být hotový ještě letos.
Související
-
V útrobách zříceniny hradu Štamberk jsou archeologové. Našli střepy a také starou dvoukorunu
Léto je tím nejlepším ročním obdobím pro archeologická bádání. Využili ho i pracovníci jihlavského Muzea Vysočiny na hradě Štamberk poblíž vrcholu Javořice.
-
S dělníky přišli na třebíčské Karlovo náměstí i archeologové. Nalézají stovky let staré předměty
Obyvatelé Třebíče se dočkali dlouho odkládané opravy Karlova náměstí. Dělníci se už pustili do prvních prací a na místě se usadili i archeologové.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Trumpův zmocněnec hlásá ruskou propagandu. Netuší, jaká území Rusko anektovalo, říká politolog
-
Ekologická škoda v Hustopečích násobně překročí sto milionů. Zeminu pod kolejištěm je třeba odtěžit
-
Musíme se podílet na evropské odstrašovací síle, aby si Putin řekl: Na Evropu nemáme, míní Matesová
-
Konečná je tváří Stačilo!, ale není v jeho vedení. ‚Hlavní slovo má Vidlák Sterzik,‘ uznává