Parkinsonově nemoci se nedá předejít

11. duben 2016
Dobré odpoledne

Parkinsonova nemoc se může u zhruba 15 % pacientů objevit už před čtyřicítkou a v některých případech ještě dřív. Co nemoc způsobuje, jak ji včas rozpoznat a čím lze zmírnit příznaky, odpovídal neurolog Marek Pernička z jihlavské nemocnice. V kraji Vysočina je touto nemocí postiženo zhruba 500 lidí.

„Prvotní příznaky bývají zcela neurčité. Jsou to pocity únavy, zatuhlosti kloubů. Často jsou to potíže s krční páteří, které můžou připomínat obyčejnou bolest z opotřebení. Udává se i příznak, který může předcházet i několik let před rozvojem choroby, porucha čití, neurčitá porucha chuti. Toto ale ještě není úplně prozkoumané. Většinou jsou to dost neurčité příznaky,“ říká neurolog Pernička.

Typickým příznakem rozvinuté Parkinsonovy nemoci je třes

„Parkinsonova nemoc je nemocí tří příznaků. Známý je třes, svalová ztuhlost a zpomalení hybnosti,“ vyjmenovává Pernička. Třes typický pro Parkinsonovu nemoc je pomalejší a klidový. Není to jemný třes, který bývá vrozený. Při svalové ztuhlosti je pro pacienta náročný i pasivní pohyb. Zpomalená hybnost se projevuje malými krůčky a každý pohyb je zpomalený.

Parkinsonova choroba úzce souvisí s věkem

„Drtivé většině pacientů je přes 50 let. Je to neurodegenerativní onemocnění. Dochází k úbytku buněk a ke zhoršování jejich funkce v určité části mozku. Proto se mnohem častěji vyskytuje u starších lidí,“ vysvětluje Pernička. Svoji roli může sehrát i dědičnost. Nejedná se ale o typicky dědičnou chorobu. Diagnostikuje se pomocí tří hlavních příznaků, které lékař následně doplní o vyšetření pomocí zobrazovací metody.

Parkinsonova nemoc je zatím nevyléčitelná

„To onemocnění ve své podstatě není vyléčitelné, nicméně je slušně léčitelné. Při dobré léčbě se pacientům prodlužuje a zkvalitňuje život podstatným způsobem,“ říká neurolog Marek Pernička. Z pohledu pacienta je důležitý častější kontakt s lékařem a přesné dávkování léků. Pozitivně stav ovlivňuje i rehabilitace. V pokročilejším stádiu je nenahraditelná role okolí a rodiny. Prevence ale v podstatě neexistuje. Efektivně předejít nemoci nelze. „Tak trochu s nadsázkou se dá říct, že to je otázka štěstí,“ uzavírá.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Tohle není povídání na dobrou noc, k zamyšlení určitě.

moderátor Jan Pokorný

tata.jpg

Tata a jeho syn

Koupit

Autorské povídky známého divadelníka a spisovatele A. G. v jeho vlastním podání. Tata a jeho syn je sbírkou úsměvných příběhů na motivy skutečných událostí, ovšem ve skutečných kulisách a především ve skutečné době.