Pánové, je vám kolem padesáti? Objednejte se na preventivní vyšetření prostaty

13. září 2017

O problémech s prostatou se moc nemluví. Zbystřit by měli všichni muži kolem padesáti let. A co nejdřív by měli požádat svého obvodního lékaře o preventivní vyšetření prostaty. Primář urologie nemocnice v Novém Městě na Moravě Jaroslav Tůma v Dobrém dopoledni vyjmenoval další příznaky upozorňující na počínající potíže s prostatou.

„Muži tvoří převážnou část ambulantních klientů, jsou jich dvě třetiny. Nejvíce je trápí prostata, ať už se jedná o zvětšenou prostatu, to znamená prostata, která je nerakovinného původu, nebo ten strašák rakovina prostaty. U těchto onemocnění je důležitá včasná diagnostika. Začíná u obvodního lékaře, který dotazem nebo odběry krve může pacienta předurčit pro urologickou ambulanci. Pro specializované oddělení,“ vysvětluje primář novoměstské urologie Jaroslav Tůma.

Určitě je záhodno, aby muž kolem padesátky podstoupil základní preventivní vyšetření

A kdy by měli pánové pomýšlet na návštěvu lékaře? „Muž po čtyřicátém roku věku začíná mít některé potíže s močením, to ale neznamená, že by měl propadat panice a nějakým způsobem se začít léčit. Ale určitě je záhodno, aby kolem padesátky muž podstoupil základní preventivní vyšetření. To znamená vyšetření přes konečník, odběr krve a taky není špatné vyplnit základní dotazník, který umí určit prostatické skóre. Z toho jsme schopni poznat, jestli je nutné nějakou léčbu zahájit.“

„Pokud je tam nějaký nález, není to konec všech dnů, to říkám svým pacientům. Když se jakékoli onemocnění zavčas podchytí, tak jsou šance vždy na straně pacienta. Příznaky? Ztížené močení, buď je to časná frekvence během dne, nebo během noci. Nebo je to nějaký diskomfort, co se týká uzávěru, ukončení močení, nějaké odkapávání. V tomto případě by měl muž přijít preventivní vyšetření.“

Operace prostaty se dost často zaměňují. Muži z nich mají strach

Podle pana primáře je důležité rozlišovat druhy onemocnění a operací prostaty. „Buď je to operace pro benigní hyperplazii prostaty, což je nezhoubné zvětšení části prostaty nebo operaci pro rakovinu prostaty. V tom první případě se ta zvětšená část odstraní z té vlastní prostaty, ten muž není zásadním způsobem postižen. Po určité rekonvalescenci muž funguje bez omezení,“ vysvětluje primář Jaroslav Tůma.

Horší je to ale v tom druhém případě. „To se prostata musí odstranit jako celek kvůli rakovinnému bujení. Vytne se i část močové trubice, která je obepínána prostatou. Musí se potom napojit zpět močový měchýř na močovou trubici. Část svěrače, který tam je, se tím odstraní, to znamená, že ten muž má dost často problém s udržením moče. Díky tomu, že v tom místě malé pánve, jsou nervy, které jsou zodpovědné za erekci, dost často potom muž trpí erektilní disfunkcí, buď úplnou, nebo částečnou.“

To jsou základní dva typy operací prostaty. „Dost často se to zaměňuje a muži pak mají z operace pro benigní hyperplazii prostaty strach a pak jsou rozčarování z těch dopadů, když jsou po radikální prostaktetomii,“ upozorňuje primář urologického oddělení nemocnice v Novém Městě na Moravě Jaroslav Tůma.

autor: Tamara Pecková
Spustit audio