Okříšky na Třebíčsku chystají velké investice do školy, mateřské školy a knihovny

19. červenec 2020 06:00

Okříšky na Třebíčsku připravily přístavbu mateřské školy asi za 17 milionů korun. Současná kapacitně nedostačuje, děti mohou být ve třídách jen díky výjimce.

Základní školu čekají úpravy zhruba za 14 milionů korun. Médiím to řekl starosta obce Zdeněk Ryšavý.

Školku nyní navštěvuje okolo 80 dětí, zájem o ni podle starosty stoupá. Ve dvoupodlažní přístavbě mateřské školy budou dvě nové třídy. „Tak, abychom pokryli stávající potřebu a abychom mohli do budoucna snížit počty dětí ve třídách, což bude pro paní učitelky pohodlnější, bude to jednodušší než mít 27 nebo 28 dětí ve třídě,“ řekl Ryšavý.

Přístavbu obec, která má přes 2000 obyvatel, zaplatí díky devadesátiprocentní dotaci ze státního rozpočtu. Její podmínkou bylo původně dokončení stavby ještě letos. Schvalování se ale protáhlo i kvůli situaci okolo koronaviru, proto Okříšky vyjednávají odklad na jaro příštího roku. Nové třídy začnou fungovat od září 2021.

Knihovna

Prostory knihovny se uvolní díky přestěhování obecní knihovny. Sídlit bude v centru obce v budově bývalé spořitelny. Její slavnostní otevření je naplánované na 1. srpna. Úpravy nové knihovny i prostor pro třídu školky vyšly podle Ryšavého přibližně na milion korun. „Až bude nová školka, udělá se z místnosti školky družina a ze současné družiny budou moci být speciální učebny, které škole chybí,“ řekl Ryšavý.

Budovu České spořitelny na nároží Jihlavské ulice a ulice Boženy Němcové koupila obec asi před čtyřmi lety. „Hledali jsme pro ni nějaké využití a teď se nám to hodilo na knihovnu, takže ji budeme mít v centru,“ řekl Ryšavý.

Základní škola

Okříšskou základní školu tvoří pět samostatných budov, jejichž výšky nejsou shodné, spojuje je řada schodišť. Úpravy mají zajistit bezbariérovou dostupnost pomocí výtahu a plošin.

„Druhá důležitá věc je rekonstrukce sociálního zařízení pavilonu, kde je první stupeň,“ řekl Ryšavý. Sociální zařízení je tam v provozu déle než třicet let. Nejsložitější část prací včetně bourání by měla být hotová ještě o letních prázdninách. Stavba pak bude pokračovat i za provozu školy.

zdroj: ČTK
Spustit audio

Související