Automotive v Jihlavě přeruší výrobu, Fraenksiche v Okřiškách výrazně omezí

19. březen 2020 13:00

Výrobce světlometů k autům Marelli Automotive Lighting v Jihlavě přeruší od pondělí na dva týdny výrobu.

Jde o reakci na odstávky automobilek, řekl dnes předseda podnikové odborové organizace KOVO Petr Fous. V závodě pracuje okolo 2.000 lidí.

Další významný výrobce autodílů na Vysočině, Fraenkische CZ v Okříškách na Třebíčsku s více než 800 pracovníky, od pondělí kvůli rušení objednávek výrobu na dva týdny výrazně omezí.

60% mzdy

O zastavení výroby u jihlavského výrobce světlometů jednaly podle Fouse odbory s vedením ve středu. Uvedl, že pracovníci budou v době odstávky pobírat 60 procent mzdy.

Ve Fraenkische nebude od pondělí chodit dva týdny do práce většina zaměstnanců. Dostávat budou náhradu mzdy ve výši dohodnuté s odborovou organizací. O omezení provozu rozhodlo vedení firmy na dnešním mimořádném jednání, týkat se bude dělníků, THP pracovníků i nejvyššího vedení společnosti, informoval ředitel Jiří Novotný. „Většina našich zákazníků z důvodu situace týkající se koronavirusu v Evropě pozastavila své výrobní provozy, z čehož vyplývá výrazný pokles zakázkové náplně,“ uvedl Novotný.

Fraenkische CZ vyrábí především plastové trubky pro auta, které slouží k ochraně kabelů, vedení paliva, oleje nebo vzduchu. Podle údajů zveřejněných loni je dodává například automobilkám Volkswagen, Daimler a BMW.

zdroj: ČTK
Spustit audio