Ódu na radost si na Masarykově náměstí v Pelhřimově zazpívalo 2182 dětí z celého okresu

13. červen 2022

Česká kniha rekordů bude bohatší o jeden hudební rekord. Na Masarykově náměstí v Pelhřimově zazněla Beethovenova Óda na radost v podání dětí.

Nápad zazpívat Ódu na radost ve velkém přišel ze Základní umělecké školy v Pelhřimově a školy výzvu přijaly. Děti píseň nacvičovaly čtvrt roku. „Ve školách se to vysílalo ve tři čtvrtě na osm před výukou,“ říká zástupce ředitele Základní umělecké školy Pelhřimov Michal Bezstarosta.

„Jsou tři orchestry, dechový a dva smyčcové,“ dodává. Mezi zpěváky byly i dvě učitelky zpěvu, které dětem pomáhaly chytit ten správný tón, a samozřejmě také pěvecké sbory z uměleckých škol.

Dnem D byl pátek 10. června. Už kolem osmé hodiny ranní se začal secvičovat orchestr, a postupně na náměstí přicházely skupinky z jednotlivých škol. kromě místních škol přijely se svými učiteli děti například z Humpolce, nové Cerekve, Horní Cerekve, Vyskytné, Čejova, Božejova nebo Nového Rychnova. „Těšili jsme se, místo školy, supr,“ netajil se žák ze základní školy Hálkova v Humpolci. 

„Je to opravdu neuvěřitelný počet,“ říká Miroslav Marek z Agentury Dobrý den. „Obávali jsme se, že to tady budeme hodinu dávat dohromady, ale ono to proběhlo nad očekávání, protože všichni byli strašně připravení.“ Účast přislíbily asi 2000 dětí, ale konečný počet se vyšplhal na rekordních 2 182 zpěváků. kteří teď už budou vědět, že Óda na radost je hymnou Evropské unie, a že ji složil Ludwig van Beethoven. 

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.