Obec Vír bude mít další turistické lákadlo. Vzniká v opuštěné vodní elektrárně

11. květen 2022

Malá obec Vír na Žďársku se proměňuje ve vyhledávanou turistickou lokalitu. Může za to krásná příroda, ale také množství různých outdoorových aktivit, které tam vznikají. 

Obec Vír na Žďársku se do budoucna může stát jednou z nejunikátnějších turistických lokalit na Vysočině. V údolí řeky Svratky v minulých letech vznikly feraty, cyklotraily nebo ledová stěna. 

Teď se chystá i velká proměna bývalé hydroelektrárny. Ta se má stát novým středobodem turistického ruchu v této oblasti. 

Stará elektrárna

„Když se podívate, pracuje se s tím stejným, jenom místo těch prken budeme mít dvě skleněné podesty, a nasvíme je bazénovým světlem, aby byla vidět turbína. Tady pod námi jsou dvě turbíny, jsou tady sto let. A tuto skleněnou podestou jsme schopni ukázat lidem.“

David Matuška ze společnosti Adrex mi na svém mobilním telefonu ukazuje, jak se promění stará továrna na břehu řeky Svratky. My zrovna stojíme na místě, kde by měla vzniknout zahrádka restaurace, zatím tu ale vidíme jen mechem porostlý beton a nevzhledné a oprýskané zdi. Přesto má továrna nezaměnitelné kouzlo. „Když se tady člověk rozhlédne, to místo je prostě unikátní.“

Kovovýroba a textil

V továrním komplexu, kde byla kdysi kovovýroba nebo textilní výroba, by měla zůstat většina budov zachována. „Není to o tom to zbourat a stavět znovu, ale je to o tom maximálně využít ty materiály, které tady jsou. I proto jsme zvolili název celého projektu Továrna Vír. Nechceme vlastně měnit nic z toho. Myslím, že tu vždycky byla továrna, a i dál tady továrna bude.“ 

V opravených budovách časem vzniknou kromě restaurace, také turistické centrum, hotel, a hydroponická farma. Ta bude v jedné z prostorných výrobních hal. „Tady, když člověk přišel poprvé, co jiného tady dělat, než obrovský skleník. V téhle části rybí sádky a druhá polovina by měla sloužit k produkci zeleniny pro naše hotely. Tohle je místo, kde se asi bude začínat, kde už běží projekční práce.“

Jednou z myšlenek velké přestavby je, aby byl celý komplex energeticky soběstačný, což hydroelektrárna umožňuje, říká David Matuška: „Ta myšlenka soběstačnosti, udržitelnosti a zároveň nějaké ekologické šetrnosti se postupně propisuje i do těch dalších bodů.“

Investoři chtějí do renovace postupně napumpovat asi 100 milionů korun. Kompletní přestavba by měla být hotová do pěti let. Ještě letos ale v továrním objektu vznikne záchytné parkoviště pro turisty. 

Vedení obce Vír se nechce vyjadřovat. 

Spustit audio

Související