Nosorožci jsou blízcí příbuzní koní, na světě jich žije už jen pět druhů

4. červen 2023
Pojďte s námi za zvířaty

Nosorožci jsou naprosto úžasná zvířata, možná i proto, že vypadají, jakoby se vynořili z hlubin pravěku. V minulosti tato čeleď dosahovala mnoha desítek až stovek druhů. Dnes na celém světě najdeme pouhých pět druhů a všechny jsou ohrožené vyhubení.

I když jsou si nosorožec tuponosý a dvourohý navzájem podobní, přeci jen se trochu odlišují.

Nosorožec tuponosý je největší druh nosorožce na celém světě. Největší jedinci můžou vážit až 3,5 tuny a dosahovat délky přes 4 metry. Tuponosí se nazývají proto, že mají široký rovný čumák, protože spásají trávu často i velice nízko nad zemí.

Nosorožec dvourohý vypadá trochu jinak. Je celkově menší, nemá takové kožní záhyby, a kdybychom se mu podívali na tlamu, tak tam můžeme pozorovat takový jakoby prstík. Ten mu slouží k tomu, aby si pohodlně mohl otrhat listy. Na rozdíl od tuponosého nosorožce nespásá trávu, ale je to okusovač. Jejich způsob života je také trochu jiný, jsou to samotářská zvířata.

Jenom díky Safari Parku v Hradci Králové ještě stále žijí dvě poslední samice nosorožce tuponosého severního.

autoři: Simona Kubíčková , Martin Maláč, ZOO Jihlava
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.