Nosorožci jsou blízcí příbuzní koní, na světě jich žije už jen pět druhů
Nosorožci jsou naprosto úžasná zvířata, možná i proto, že vypadají, jakoby se vynořili z hlubin pravěku. V minulosti tato čeleď dosahovala mnoha desítek až stovek druhů. Dnes na celém světě najdeme pouhých pět druhů a všechny jsou ohrožené vyhubení.
I když jsou si nosorožec tuponosý a dvourohý navzájem podobní, přeci jen se trochu odlišují.
Nosorožec tuponosý je největší druh nosorožce na celém světě. Největší jedinci můžou vážit až 3,5 tuny a dosahovat délky přes 4 metry. Tuponosí se nazývají proto, že mají široký rovný čumák, protože spásají trávu často i velice nízko nad zemí.
Nosorožec dvourohý vypadá trochu jinak. Je celkově menší, nemá takové kožní záhyby, a kdybychom se mu podívali na tlamu, tak tam můžeme pozorovat takový jakoby prstík. Ten mu slouží k tomu, aby si pohodlně mohl otrhat listy. Na rozdíl od tuponosého nosorožce nespásá trávu, ale je to okusovač. Jejich způsob života je také trochu jiný, jsou to samotářská zvířata.
Jenom díky Safari Parku v Hradci Králové ještě stále žijí dvě poslední samice nosorožce tuponosého severního.
Související
-
Poníci spásají louku u Odrance ve Žďárských vrších. Sdružení Krajina tam buduje obecní rezervaci
Pokud se někdy vydáte na Žďársko směrem na Věcov, Odranec a (tematicky) Koníkov, možná uvidíte na kusu louky za nízkým plotem a krátkou lávkou čtyři pasoucí se poníky.
-
Ještěři bez nohou i zemní hadi podobní žížalám mají svůj domov v Řecku
V Řecku najdeme mnoho endemických druhů. To jsou zvířata nebo rostliny, které se nikde jinde na světě nevyskytují.
-
Samice scinků šalamounských rodí obrovská mláďata, proti matce jsou zhruba třetinová
Scink šalamounský je největší druh ještěra z čeledi scinkovitých. Není jediným druhem stromového scinka, ale je nejlépe přizpůsobený životu na stromech.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.
Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu


Nebojte se klasiky!
Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?