Kapybary mají ostré zuby, použít se je nebojí proti nepřátelům i dalším jedincům svého druhu
Kapybara vypadá jako přerostlé morče, což není daleko od pravdy. Kapybary jsou skutečně nejbližšími příbuznými morčat, ale liší se od nich celou řadou věcí, zejména chováním. Určitě si nenechají nic líbit, tak jako domácí morčata. A také jsou trošku větší.
Největší z kapybar můžou dosáhnout hmotnosti až 80 kilogramů a délky až přes jeden metr. Jako největší hlodavci na světě se můžou pyšnit taky největšími hlodavými řezáky. Amazonští indiáni z jejich zubů kdysi vyráběli nožíky a dláta.
Kapybara ostré zuby potřebuje, protože jiný způsob ochrany před nepřáteli nemá. Kromě toho, že může být agresivní vůči nepřátelům, tak může být nepřátelská i vůči jiným jedincům svého druhu. Takže i v zoologických zahradách může být problém je spojit. Jinak jsou kapybary, stejně jako morčata, společenská zvířata. Samec klem sebe mívá harém několika samic s mláďaty. Takové skupiny mívají kolem 30 jedinců, ale můžou tvořit stáda i o několika stovkách jedinců.
V přírodě bychom je našli v močálech a bažinách celé Jižní Ameriky, vždycky ale v blízkosti vody. Je to proto, že se jejich tělo v tropickém podnebí snadno přehřívá a tak se ve vodě ochlazují.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka


Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.