Neučí tělocvik, ale češtinu. Přesto je pro sportovně nadané studenty velkou oporou

Novoměstské gymnázium Vincence Makovského má od roku 2002 speciální sportovní třídy. Když se chce mladý člověk věnovat sportu naplno, je pro něj středoškolské studium obtížné, proto ocení vstřícný přístup a pomocnou ruku od každého pedagoga.

Češtinářka a němčinářka Dagmar Kadlecová je přesně taková. Své studenty podporuje, sleduje jejich soutěžní zápal a raduje se z jejich úspěchů. A jak vidí rozdíl mezi běžnými studenty a sportovci? „Já bych řekla, že obecně o spoustě těch sportovců se dá říct, že jak jsou zvyklí pracovat, jsou ctižádostiví v tom sportu, tak se jim daří to dost přenášet i do toho úsilí studijního.“

Dagmar Kadlecová učí na novoměstském gymnáziu od roku 1994 a po roce 200 zažila vznik nových tříd se zaměřením na sport. Studovala tady například Martina Sáblíková: „Ta hodně vyčnívá, to je pravda. Martinu jsem v závěru studia vedla k maturitě v češtině i v němčině a byla jsem její třídní,“ vzpomíná usměvavá pedagožka na Martinu, i na mnoho dalších sportovců, úspěšných v biatlonu, atletice, severské kombinaci, orientačním běhu nebo dokonce golfu. Úspěšné sportovce najdeme na fotografiích na chodbách školy.

Své sportovně nadané studenty Dagmar Kadlecová všemožně podporuje, ale jak říká, bez spolupráce rodiny a školy by to nešlo: „Když funguje takový ten trojúhelník – škola, rodiče a to dítě, a tyto tři strany táhnou za jeden provaz, tak to je cesta k úspěchu. Protože ta spolupráce s rodinou je nesmírně důležitá.“

Spustit audio

Související