Netrpíte podzimní depresí? Postihuje přibližně každého třináctého Čecha

12. listopad 2015

Největší audioportál na českém internetu

Irena Komendová, psycholožka | Foto: Milan Kopecký, Český rozhlas

Jak bojovat s podzimními depresemi? Pravidelně jíst, spát a hlavně sportovat. Právě plánovaný sport je podle psycholožky Ireny Komendové velmi důležitý. Mluvila o tom v poradně

Podzimní počasí působí na některé lidi tak nepříznivě, že mají dokonce psychické problémy. „Sezónní afektivní poruchy jsou poruchy nálady, které se objevují právě s příchodem podzimu. A spontánně zmizí na jaře. Uvažuje se, že za ně může vliv sluníčka na různé látky, které máme v mozku a jedinci, kteří jsou citlivější na nedostatek světla, jim propadají,“ vysvětluje klinická psycholožka z havlíčkobrodské nemocnice Irena Komendová.

„Depresivní poruchou trpí 6-9 procent populace,“ dodává.

Možná mezi ně patříte taky. Zkuste porovnat příznaky:
Pokaždé, když nastane podzim, opakují se tyto příznaky, které ale na jaře samy odejdou:

1.) nedostatek energie
2.) zvýšená spavost
3.) zvýšená chuť k jídlu - hlavně na sladké – s tím souvisí i přejídání a nárůst hmotnosti
4.) potíže se soustředěním
5.) podrážděnost – snáz vznikají konflikty

Každý pátý dospělý podle psycholožky Komendové zažívá některý z těchto příznaků, sezónní afektivní poruchou ale trpí ten, který se najde ve všech bodech. A co dělat, pokud máte podezření, že podzimní nemocí nálad trpíte? „Měli byste navštívit odborníka. Obvodní lékař není psycholog nebo psychiatr, nemůže vám předepsat všechny léky jako odborník,“ říká Irena Komendová.

Dodržujte režim, na poruchy nálady to pomáhá

Pokud zažíváte pokles nálady, doporučuje se dodržovat režim: pravidelně jíst, pravidelně chodit spát, pravidelně provozovat sport. „Ten je velmi důležitý. Aspoň jednou týdně jít třeba na bazén. Zkuste se taky vystavit co nejvíc světlu – stačí jen posunout si židli v kanceláři blíž k oknu. Někdy to pomůže,“ radí psycholožka Komendová.

U těžších pacientů se používá fototerapie. Probíhá většinou u psychiatra a používá se na ni speciální lampa – světlo je velmi intenzivní, ale je upravené tak, abychom se do něj mohli dívat. Psychiatr předepíše 15-20 minut třikrát denně. A když to dlouhodobě dodržujeme, obvykle se uleví. Někdy musí lékař ale předepsat antidepresiva.

Čtěte také

autor: Petra Emmerová