Neobvyklé hlavolamy

Skládání hlavolamů fascinuje v našem století zábavy, zdá se, čím dál víc lidí. Ovšem řada z nich se jim věnuje takovým způsobem, že se dostali i na stránky České knihy rekordů. Třeba pan Leopold Heneš z Třebenic dokázal složit dřevěný hlavolam zvaný gordický uzel, který sestává z 54 dílků.

Má rozměr 83 x 83 x 83 mm. Což o to, to udělá kdekdo, ale náš rekordman ho za pomoci speciálně pro tento účel zhotovených kleštiček a všelijakých udělátek složil uvnitř žárovky, což je neslýchaná záležitost.

Však to panu Henešovi trvalo také dlouhých 106,5 hodiny. Mimochodem průměr hrdla oné žárovky byl pouhopouhých 28 mm - ostatně o výsledku rekordmanova stošestihodinového snažení se můžete přesvědčit v expozici pelhřimovského Muzea kuriozit, kde je k vidění i největší drátkový hlavolam v ČR nebo také puzzle poskládané v lahvi.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?

Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka

jak_klara_obratila_na web.jpg

Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama

Koupit

Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.