Největší sbírka citátů

Lidé sbírají kde co, a v mnoha případech jsou doslova chodícími encyklopediemi svých oborů. František Dobeš sbírá citáty a má jich statisíce. Pojďme ale zpátky do 40. let minulého století, to totiž jeho příběh začíná.

V té době se Ing. František Dobeš, CSc., tehdy ovšem kluk Frantík Dobešů, věnoval téměř každou volnou chvilku četbě. Zprvu si výroky a moudrosti, které ho při čtení zaujaly, z knih vypisoval. To ostatně dělá dodnes - tedy již sedm desetiletí.

A teď se podržte: V jeho sbírce aforismů, bonmotů, definic, epigramů, pranostik, přísloví, sentencí a výroků napočítali komisaři z pelhřimovského Muzea rekordů a kuriozit při registraci do České knihy rekordů nevídaných 184 975 položek. Citátů nashromáždil pan Dobeš tolik, že kdybychom zavedli rubriku Citát pro tento den, vystačila by nám jeho zásoba na více než 506 let! Tedy do roku 2 522.

Svou sbírku rekordman uchovává v počítači a uspořádána je podle klíčových slov, kterých je 3 389.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Tohle není povídání na dobrou noc, k zamyšlení určitě.

moderátor Jan Pokorný

tata.jpg

Tata a jeho syn

Koupit

Autorské povídky známého divadelníka a spisovatele A. G. v jeho vlastním podání. Tata a jeho syn je sbírkou úsměvných příběhů na motivy skutečných událostí, ovšem ve skutečných kulisách a především ve skutečné době.